– Locuințele construite din fondurile statului, ocupate de chiriași, se pot vinde numai acestora, pe baza unor cereri depuse la Primărie
Consiliul Local Suceava a aprobat, în cadrul ședinței de ieri, vânzarea a trei apartamente situate în blocuri construite din fondurile statului, aflate în administrarea municipalității. Cele trei locuințe vor fi cumpărate de titularii contractelor de închiriere, semnate cu Primăria Suceava. Prețul apartamentelor a fost stabilit în funcție de suprafața utilă a fiecărei locuințe, de gradul de uzură și de zona în care sunt situate acestea. Este vorba despre două apartamente cu două camere, situate în blocul 7, din strada Mircea Damaschin, bloc cu o vechime de 27 de ani, și de un apartament cu două camere, situat în blocul E26, din strada Zorilor, bloc cu o vechime de 32 de ani. Suprafața utilă a acestor apartamente variază între 36 și 43 de metri pătrați, iar prețul de vânzare între 2171,30 lei și 2694,20 lei.
Conform legii, locuințele pot fi cumpărate în rate, cu condiția ca, la încheierea contractului, noii proprietari să achite un avans de minim 10% din prețul locuinței. Ratele lunare se pot eșalona pe o perioadă de maxim 25 de ani, cu o dobândă anuală de 4%. O altă condiție este ca, la data vânzării, locuințele să nu aibă debite la chirie sau la cheltuielile de întreținere. Cei trei suceveni care vor deveni proprietarii acestor locuințe au depus o cerere la Primărie în urmă cu câteva luni. Același lucru îl poate face oricare dintre chiriașii Primăriei deoarece locuințele construite din fondurile statului, ocupate de chiriași, se pot vinde numai acestora, pe baza unor cereri adresate instituției care le administrează și după o expertiză de specialitate.





