Președintele Băsescu a cerut Guvernului prioritizarea investițiilor din bani publici



Șeful statului a cerut prim-ministrului, ieri, la consultări, să dispună prioritizarea celor aproximativ 45.000 de investiții cuprinse în bugetul de stat și să ia măsuri pentru o mai bună absorbție a fondurilor europene, insistând asupra riscurilor menținerii actualului ritm, informează Președinția.
„În cadrul convorbirilor, președintele României a solicitat Guvernului să ia măsuri pentru o mai bună absorbție a fondurilor europene și a insistat asupra riscurilor menținerii actualului ritm al absorbției. Președintele Traian Băsescu a accentuat nevoie unei mai bune prioritizări a investițiilor din bani publici pentru realizarea de obiective majore. Șeful statului a exemplificat prin cele circa 45.000 de investiții cuprinse în bugetul de stat și a solicitat Primului-ministru ca, în baza legislației în vigoare, să dispună prioritizarea acestora în funcție de resursele de finanțare existente”, se arată într-un comunicat de presă al Administrației Prezidențiale remis MEDIAFAX, după întâlnirea cu reprezentanții partidelor și formațiunilor parlamentare.
Potrivit documentului, ca sursă financiară pentru investiții publice, președintele României a susținut principiul evocat de participanți, cel al stimulării pieței de capital din România și prin privatizarea prin intermediul bursei a unor pachete minoritare de acțiuni deținute de stat.
Agenda consultărilor s-a referit la bugetul pe anul 2011, Legea pensiilor, Legea educației și cea privind accelerarea soluționării proceselor, precum și la obiectivele asumate de România în urma adoptării Strategiei UE 2020.La întâlnire au participat delegații conduse de primul-ministru Emil Boc, președintele Partidului Democrat Liberal, Markó Béla, președintele Uniunii Democrate Maghiare din România, Gabriel Oprea, președintele executiv al Uniunii Naționale pentru Progresul României și Varujan Pambuccian, liderul Grupului Minorităților Naționale din Parlamentul României.