Ponta: Imunitatea parlamentarilor, eliminată din 2003-acum se referă doar la arestare și precheziție



Purtătorul de cuvânt al campaniei prezidențiale a PSD, Victor Ponta, a declarat, joi, pentru MEDIAFAX, că imunitatea parlamentarilor a fost eliminată odată cu modificarea Constituției din 2003, iar referirile lui Traian Băsescu la acest subiect sunt fie mincinoase, fie din ignoranță.
Ponta a afirmat că modificarea Constituției din 2003 a dus la eliminarea imunității parlamentarilor și miniștrilor.
„Avem în prezent cea mai restrânsă imunitate pentru parlamentari și miniștri din Europa, ea fiind menținută doar la nivelul percheziției și arestării. Traian Băsescu ori nu cunoaște Constituția și este total ignorant în materie, ori minte cu nerușinare. În ambele situații nu mai merită să mai ocupe nicio funcție în statul român”, a adăugat el.
Președintele Traian Băsescu a declarat, joi, că regretă că nu a introdus o a treia întrebare la referendum, care să vizeze eliminarea imunității pentru parlamentari, miniștri și președinte, dar că speră ca această măsură să fie introdusă la revizuirea Constituției, altfel face un nou referendum.
Traian Băsescu a declarat, la începutul ședinței Colegiului Director al PDL, că regretă că nu a introdus la referendumul din 22 decembrie o a treia întrebare, care să vizeze eliminarea imunității pentru parlamentari, miniștri și președintele țării.