PSD Suceava a făcut, luni, publice filialele sucevene ale partidelor care au aderat la inițiativa social-democraților, de a constitui o alianță care să supravegheze desfășurarea alegerilor prezidențiale pe raza județului nostru și a preveni fraudele electorale de care este suspectat PD-L. Potrivit vicepreședintelui Organizației Județene Suceava a PSD, Ovidiu Donțu, până acum au semnat protocolul anti-fraudă următoarele partide: PRM, UDMR, PNG și Alianța Socialistă. Întrebat dacă PNL nu a fost invitat să adere sau a declinat invitația PSD, Donțu a evitat un răspuns direct, a spus doar că „mai este timp ca și alte formațiuni politice să vină alături de noi”.
Toate partidele semnatare au reprezentanți în secțiile de votare și, în baza înțelegerii semnate, vor fi formate echipe mixte care vor monitoriza reprezentanții PD-L în secțiile de votare, vor supraveghea zonele din preajma secțiilor, vor identifica potențialele tentative de fraudă și le vor înregistra cu ajutorul aparatelor de filmat și fotografiat.
De asemenea, partidele semnatare își vor pune juriștii la bătaie pentru a acorda asistența necesară în cazul sesizărilor, contestațiilor, întâmpinărilor și plângerilor penale legate de procesul electoral, inclusiv prin tipărirea în număr suficient de formulare tip. „Vrem să oferim alegeri libere și transparente. Lista celor care doresc să vină alături de noi rămâne deschisă”, a mai spus Donțu.
Separare
PNL Suceava nu a semnat protocolul anti-fraudă inițiat de PSD
