Balul Bobocilor

Pirații au „ancorat” la Colegiul „Petru Mușat” și le-au răpit domnițele



Premianții concursului de Miss și Mister 2010 ai Colegiului Tehnic „Petru Mușat”
Premianții concursului de Miss și Mister 2010 ai Colegiului Tehnic „Petru Mușat”

Poveste cu pirați, domnițe și „lupte” pentru cucerirea inimilor domnițelor, la Balul Bobocilor organizat de Colegiul Tehnic „Petru Mușat” din Suceava. Evenimentul s-a desfășurat miercuri seara în Clubul Babylon, locul unde au „ancorat” pirații pentru le răpi pe frumoasele fete de la Colegiul „Petru Mușat”.
Opt pirați, „duri la înfățișare, dar cu suflet sensibil” au pus ochii pe opt eleve de clasa a IX-a ale colegiului, le-au răpit, iar apoi, împreună, au intrat în concursul pentru desemnarea celei mai frumoase perechi.
Spectacolul organizat de elevii Colegiului Tehnic „Petru Mușat” a început ca o poveste, cu prezentarea piraților, a bobocilor concurenți și cu prezentarea, în câteva cuvinte, a pasiunilor acestora.
Îmbrăcați așa cum se cade unor oameni ai mărilor, elevii și-au intrat foarte bine în roluri, iar frumusețea, istețimea, prezența scenică și talentul la dans au fost atributele pe care juriul le urmărea pentru a-i desemna pe câștigătorii balului.
Fiecare concurent a intrat în scenă și s-a prezentat singur în fața juriului, aceasta fiind și prima probă la care au fost supuși bobocii.
Momente umoristice și dansuri realizate de către elevi
După ce juriul și publicul i-a cunoscut pe concurenți, la bordul navei au urcat două eleve ale colegiului pentru un moment umoristic, „Cum se văd fetele”, o scenetă presărată cu ironii fine de-ale fetelor, „gustată” și aplaudată de spectatorii din sală.
Candidații la titlul de Miss și Mister Boboc 2010 ai Colegiului Tehnic „Petru Mușat” au fost invitați din nou în scenă, pentru o nouă probă. Fiecare concurent trebuia să aleagă un număr de la 1 la 16 și să răspundă la o întrebare corespunzătoare numărului pe care l-a ales.
Întrebările au fost „la prima vedere” și erau fie de cultură generală, fie de perspicacitate. „Care este capitala Bucureștiului?”, „Cât a durat Războiul de 100 de ani?”, „Ce culoare are cutia neagră a avionului?”, „Ce este un punct negru între două puncte albe?” sunt doar câteva dintre întrebările care le-au fost puse concurenților în cadrul celei de-a doua probe.
Concurenții au trecut cu brio și de această probă, iar câțiva elevi din clasa a XI-a E au pus în scenă un nou moment umoristic.
O adaptare după fabula „Greierele și furnica”, jucată de doi elevi ai colegiului, a atras iarăși o mulțime de aplauze din partea publicului prezent în Clubul „Babylon”.
Prezentare de modă „The One Models”
La Balul Bobocilor de la Colegiul Tehnic „Petru Mușat” au fost invitate modelele de la „The One Models”, pentru o prezentare de ținute de zi și de seară. Astfel, după parodia „Greierele și furnica”, modelele de la „The One Models”, printre care și o fostă elevă a colegiului, au intrat în scenă, prezentând o colecție vestimentară de ținute de zi.
După parada modei, concurenții au fost invitați din nou în fața publicului și a juriului, de data aceasta pentru a prezenta un musical, un moment frumos și plin de originalitate realizat de către elevi, răsplătit prin aplauzele spectatorilor.
Balul Bobocilor a fost plin de momente umoristice realizate de către elevi, pentru elevi și care aveau ca temă viața de elev. Așa a fost și următoarea scenetă jucată de câțiva dintre elevii liceului, care avea ca temă învățarea la istorie și apoi evaluarea elevilor și încercările lor de a se inspira de la „vecinul”, scenete inspirate și adaptate după Mircea Sîntimbreanu. Toate scenetele și momentele umoristice ale elevilor au fost coordonate de către profesorii Luminița Vtamaniuc, Marica Anichitei și Ștefania Mcovei.
Elevele din clasa a X-a F, coordonate de către profesorul Daniela Sandu, fac parte din trupa de dans modern a liceului, iar pentru bal au pregătit un moment coregrafic.
Manechinii de la „The One Models” au intrat din nou în scenă, de data aceasta cu o prezentare a ținutelor de seară, iar apoi concurenții au fost chemați pentru o ultimă probă din concurs, cea de dans, și au pășit în fața publicului în pași de vals.
Concursul de Miss și Mister s-a încheiat cu proba de dans a bobocilor, iar juriul a fost invitat să delibereze rezultatele.
În acest timp, Tomaso, un elev sucevean, a interpretat muzică hip-hop, iar unele versuri, adaptate special pentru elevii Colegiului „Petru Mușat” au atras imediat aplauze din partea publicului.
Alexandra Mihai și Ionuț Titiene, doi dintre prezentatorii balului, au încântat spectatorii cu pașii lor de dans pe ritmurile melodiei „Sex Bomb”.
Nemulțumiri la premiere
Emoțiile concurenților au ajuns la intensitate maximă în momentul în care juriul a deliberat rezultatele, aceștia fiind invitați în scenă pentru a le fi înmânate premiile.
Prima dată, s-au dat premiile din partea portalului TuSiRomania, iar câștigătorii au fost Ramona Cozorici și Eusebiu Macoviciuc.
Și agenția „The One Models” a premiat bobocii, iar concurenții aleși au fost Ramona Cozorici, pe locul III, Cristina Bogza, pe locul II și Ana Mirela Bujor, pe locul I.
În ceea ce privește rezultatele concursului de Miss și Mister 2010 ai Colegiului Tehnic „Petru Mușat”, pe locul III s-au clasat Mariana Sion și Andrei Brădățan. Locul II a fost obținut de Ramona Cozorici și Iulian Costiniuc, iar locul I de Cristina Bogza și Eusebiu Macoviciuc.
Miss și Mister 2010 ai Colegiului Tehnic „Petru Mușat” au fost aleși Ionela Avărvarei și Andrei Gherasim. Rezultatele concursului nu au fost întocmai pe placul publicului, care în loc de aplauze pentru câștigători au oferit huiduieli, ceea ce a determinat-o pe președinta juriului, directoarea liceul, Maria Teodoreanu, să iasă în față și să ofere câteva explicații spectatorilor.
„În calitate de președinte al juriului, am decis ca tuturor candidaților să li se ofere punctajul maxim. Matematica este însă clară, iar din punctaje asta a reieșit. Vreau să aud de la voi aplauze multe și nimic altceva. În continuare vă doresc distracție plăcută”, a conchis directoarea Teodoreanu.
Premierea fiind făcută, scena a fost imediat pregătită pentru trupa „DeepSystem”. Compusă din sucevenii The One, Andreas Presta și Ciupy, membrii formației au intrat în scenă, iar în câteva secunde ringul de dans a fost „invadat” de liceenii dornici de muzică, dans și distracție.



Trupa „DeepSystem” a făcut ca în câteva secunde ringul de dans să fie „invadat” de liceenii dornici de muzică, dans și distracție
Trupa „DeepSystem” a făcut ca în câteva secunde ringul de dans să fie „invadat” de liceenii dornici de muzică, dans și distracție
Premianții concursului de Miss și Mister 2010 ai Colegiului Tehnic „Petru Mușat”
Premianții concursului de Miss și Mister 2010 ai Colegiului Tehnic „Petru Mușat”


Recomandări

Lucrări de pictură și realizări în tehnici proprii au deschis orizontul unei noi expoziții ”Simfonii de toamnă”, semnată Radu Bercea, la Fălticeni

Lucrări de pictură și realizări în tehnici proprii au deschis orizontul unei noi expoziții ”Simfonii de toamnă”, semnată Radu Bercea, la Fălticeni
Lucrări de pictură și realizări în tehnici proprii au deschis orizontul unei noi expoziții ”Simfonii de toamnă”, semnată Radu Bercea, la Fălticeni

Elevi și profesori ai Colegiului Tehnic Rădăuți, împreună pentru mișcare, de Ziua europeană a sportului școlar

Elevi și profesori ai Colegiului Tehnic Rădăuți, împreună pentru mișcare, de Ziua europeană a sportului școlar
Elevi și profesori ai Colegiului Tehnic Rădăuți, împreună pentru mișcare, de Ziua europeană a sportului școlar