În decursul anului 2012, 6.651 de suceveni au solicitat eliberarea de carduri europene. Cardul european conferă titularului asigurat dreptul la prestații medicale în timpul șederii sale într-unul din statele membre ale Uniunii Europene.
Conform reprezentanților Casei de Asigurări de Sănătate Suceava, „cele mai multe carduri au fost eliberate în lunile iunie, respectiv 820 carduri, iulie – 769 carduri, august – 765 carduri și septembrie – 669 carduri”. Comparativ, în anul 2011 au fost eliberate 6.567 carduri europene, cu 1,2% mai puține decât în anul 2012.
„Cardul este gratuit și atât cardul european cât și certificatul provizoriu deschid dreptul titularului la servicii medicale care devin necesare sau urgente (și nu pentru tratarea afecțiunilor existente), pe perioada deplasării într-un stat membru al Uniunii Europene, în conformitate cu legislația statului respectiv”, a explicat directorul CAS Suceava, ec. Oana Picioc.
Cardul este livrat ca scrisoare recomandată la domiciliul persoanei asigurate, în termen de șapte zile lucrătoare de la data verificării actelor depuse de solicitant. Cardul este valabil pe o durată de șase luni de zile și nu poate fi utilizat pe teritoriul României.