42,55% dintre sucevenii cu drept de vot s-au prezentat la urne la referendumul național pentru demiterea președintelui României. Datele au fost furnizate de Biroul Electoral Județean Suceava și reflectă rezultatele furnizate de la un eșantion de 100 de secții de votare, dintre cele 538 câte au fost deschise în județul Suceava. Prezența la vot de 42,55% anunțată la închiderea urnelor de vot din județul Suceava a fost privită pe de o parte ca o victorie de reprezentanții PDL, iar pe de altă parte ca un rezultat parțial și inexact de reprezentanții PSD.
Nechifor: Se pare că ne apropiem de ținta de 50%+1
Liderul PSD Suceava, Cătălin Nechifor, a declarat după anunțarea rezultatelor preliminare că din numărătoarea paralelă făcută de social-democrații sucevenii, prezența la vot în județ va fi de 50%+1. „Duminică a fost o zi cu cod portocaliu. Dar codul portocaliu l-au suportat cei din PDL și Traian Băsescu. De fapt, și la Suceava, din rezultatele numărătorii paralele, se pare că ne apropiem de ținta de 50%+1. Și asta înseamnă că sucevenii au avut în această perioadă de campanie o foarte mare deschidere față de schimbările pe care vrem să le producem la nivel național și în plan județean, și sigur la nivel guvernamental”, a spus Nechifor.
El a arătat că în rezultatul anunțat pentru ora 23:00 nu au fost luate în considerare listele suplimentare din secțiile de votare, precum și alegătorii care au solicitat urna mobilă.
Flutur: „Românii au pierdut bani europeni și timp prețios din cauza unor mofturi”
La rândul său, președintele PDL Suceava, Gheorghe Flutur, a spus că atât prezența de 42,55% la urne înregistrată în județul Suceava, cât și cea de la nivel național dovedesc faptul că majoritatea românilor „nu au validat ceea ce au vrut 256 de parlamentari”.
„Încă o dată s-a dovedit că am avut dreptate. Românii au pierdut bani europeni și timp prețios din cauza unor mofturi ale unora care nu au vrut să se ocupe de economia țării. Și au pierdut românii. Acum trebuie să punem umărul la stabilitatea României”, a declarat Flutur.
Onofrei: „Referendumul a fost o acțiune cu care peste 50% dintre români nu au fost de acord”
Nu în ultimul rând, prim-vicepreședintele PDL Suceava, Orest Onofrei, a precizat că primele rezultate ale referendumului arată că acesta a fost „o acțiune cu care peste 50% dintre români nu au fost de acord”. „Eu cred că Suceava, care este sub media pe țară, a dovedit, o dată în plus, că a înțeles mai bine că prin neparticipare la vot de fapt nu vrea să participe la o acțiune ilegitimă a unei coaliții care a folosit în această campanie toate instituțiile statului și toate modificările de lege care să o favorizeze. Românii le-au dat o lecție și eu cred că fiecare politician trebuie să învețe din această lecție”, a spus Onofrei.





