Peste 32.000 de mașini mai vechi de zece ani au fost scoase din uz prin programul „Rabla” din acest an, reprezentând circa două treimi din numărul total al autovehiculelor pentru înlocuirea cărora statul își propusese, la începutul anului, să aloce fonduri.
Administrația Fondului pentru Mediu (AFM) informează că 32.327 de mașini mai vechi de zece ani au fost scoase din uz prin ediția 2009 a programului „Rabla”. Astfel, suma totală cheltuită de stat pentru acest program a fost, în 2009, de 122.842.600 de lei.
„Programul, în valoare totală de 190.000.000 de lei alocate beneficiarilor-persoane fizice, a fost finanțat și susținut integral din veniturile Fondului pentru mediu”, precizează sursa citată. Astfel, potrivit datelor AFM, programul „a fost realizat în proporție de 65 la sută”.
Statul își propusese ca, în 2009, să plătească, pentru fiecare mașină mai veche de zece ani casată prin programul „Rabla”, câte 3.800 de lei. Banii au fost dați sub forma unei prime de casare, ei fiind scăzuți din prețul mașinii noi cumpărate de proprietari în locul mașinilor vechi casate.
Ediția 2009 s-a desfășurat în trei etape. În prima dintre ele, derulată în perioada 20 martie-29 mai, au fost înlocuite 11.543 de autoturisme, primele de casare de la stat ridicându-se la valoarea de 43.863.400 de lei. În etapa a II-a, derulată între 1 iunie și 31 august, s-au înlocuit 9.649 de autoturisme, valoarea totală a primelor de casare fiind de 36.666.200 de lei. În cea de-a III-a și ultima etapă, derulată în intervalul 1 septembrie-11 decembrie, au fost înlocuite 11.135 de mașini, pentru care statul a plătit prime de 42.313.000 de lei.
Cele mai multe mașini noi alese de cei care și-au dat autoturismele vechi la casat au fost Daciile Logan, ele reprezentând mai mult de jumătate din totalul celor pentru care statul a plătit prime de casare – 18.153.
În afară de Dacia, românii au preferat modele ale producătorilor Renault (2.651 de mașini), Skoda (2.249), Opel (1.557) sau Chevrolet (1.475). Totuși, au existat și doi români care, în locul mașinilor mai vechi de zece ani, au ales modele de Audi. Patru dintre cele peste 32.000 de mașini vechi casate au fost înlocuite de mașini Lada, alți 15 români au ales să renunțe la mașinile vechi și să-și cumpere o Honda, iar 29 au ales mașini Mazda.