Patru tineri din Suceava și Dărmănești, cu vârste cuprinse între 17 și 19 ani, au fost săltați de polițiștii de la Investigații Criminale, marți, 21 octombrie, pentru că ar fi participat la comiterea unei tâlhării în grup organizat.
Din cercetări a rezultat că pe 13 octombrie, pe timp de noapte, cei patru au pus la cale un plan de a-l umili și tâlhări pe un bărbat în vârstă de 44 de ani, care venise să se întâlnească cu unul dintre autori, la un bar de pe strada Alexandru cel Bun din Suceava.
Bărbatul în vârstă de 44 de ani a mers, la propunerea unuia dintre autori, în zona de garaje din spatele Primăriei Suceava, unde a fost lovit în zona capului de mai mulți indivizi.
Bătut și pus la pământ, bărbatul în vârstă de 44 de ani a fost deposedat de sumele de 200 de euro și 300 de lei, pe care le avea asupra sa.
După ce polițiștii au adunat probe despre participanții la comiterea faptei, ieri au fost ridicați pentru audieri Raul Ionuț Dumencu, Eric Crăciun, ambii din Dărmănești, respectiv Alexandru Florin Aniței și Costin Yanis Galanton, ultimii doi din municipiul Suceava.
Toți sunt foarte tineri și nu sunt cunoscuți cu fapte penale comise anterior.
Cei patru ar fi format însă o gașcă o periculoasă, câțiva fiind și practicanți de sporturi de contact.
Cei patru au fost puși sub acuzare pentru comiterea infracțiunii de tâlhărie calificată. Anchetatorii au date că toți au participat la comiterea faptei, fie direct la agresiune, fie în calitate de complici, gradul de participație al fiecăruia urmând a fi stabilit în perioada imediat următoare.
Tot marți, procurorul de caz de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Suceava a formulat propunere de arestare preventivă la instanța competentă cu privire la toți cei patru. Judecătoria Suceava a admis propunerea de arestare și toți patru au fost arestați pentru 30 de zile.
Inculpații se bucură de prezumția de nevinovăție, până la o sentință definitivă a judecătorilor.





