În luna noiembrie, naționala de rugby seniori a României va disputa două meciuri test în compania echipelor similare ale statelor Samoa și Tonga, primul pe 18 noiembrie și al doilea pe 25 noiembrie. Pentru prima partidă, cu Samoa, ce va avea loc pe Stadionul Național de Rugby „Arcul de Triumf” din București, antrenorul Lynn Howells a convocat un lot de 30 de jucători, câte 15 din fiecare compartiment, dintre care cei mai mulți provin de la campioana Timișoara Saracens, 7 sportivi, 6 dintre ei sunt de la Steaua, 5 de la Baia Mare, 4 de la CSM București, 2 de la Dinamo București, unul de la Iași, iar 5 dintre ei evoluează în Franța.
Între cei 30 de stejari au fost convocați și patru jucători descoperiți și crescuți la Clubul Sportiv Școlar Gura Humorului, mai exact căpitanul naționalei, Mihai Macovei, sportiv ce joacă în eșalonul secund din Franța la Colomiers, căpitanul echipei Steaua București, Viorel Lucaci, jucător născut în Berchișești, Vlad Nistor, humorean ce evoluează și el în Pro D2, la echipa Albi, dar și Daniel Plai, jucător în Super-Ligă, la Politehnica Iași.
Daniel Plai a fost convocat pentru prima dată la un meci internațional al României la rugby în XV
Dacă primii trei humoreni au multe meciuri la activ la națională, în special Macovei și Lucaci, Daniel Plai este la prima sa convocare pentru un meci oficial al naționalei. Humoreanul a mai fost convocat o dată la naționala de seniori, dar într-un stagiu de pregătire. Plai a avut și are evoluții foarte bune la Politehnica Iași, fiind declarat și jucătorul primei etape din acest sezon, când echipa sa a remizat cu CSM București, scor 22 – 22, iar Daniel a marcat toate procedeele posibile, mai exact un eseu, o transformare, patru lovituri de pedeapsă și un drop-gol. Daniel Plai s-a remarcat și sâmbăta trecută, la meciul dintre România A și echipa XV-le Președintelui, o partidă ce a adunat cei mai buni 47 de jucători din campionatul intern, ce au fost împărțiți în două echipe. În vară, Daniel a fost component de bază al naționalei de rugby în 7 la Rugby Europe Sevens Trophy, competiție ce s-a desfășurat în Cehia.
„Sunt meciuri importante pentru noi, meciuri care ne vor ajuta să progresăm, să pregătim acel plan B de joc. Este o oportunitate bună pentru noi să vedem jucători noi, să punem la punct și acele detalii pentru a avea o campanie reușită de calificare la Cupa Mondială din Japonia 2019, campanie care se va finaliza pe parcursul meciurilor din Rugby Europe Championship de la anul viitor. Samoa și Tonga, echipele pe care le vom întâlni, sunt adversari valoroși, care practică un rugby în viteză, deschis și vom încerca să facem și noi un rugby asemănător”, a declarat Lynn Howells, antrenorul României.
Rugby
Patru humoreni au fost convocați pentru meciul test ale naționalei cu Samoa
