Duminică, 18 septembrie, la patru ani de când a fost adus din teatrele de operațiuni militare din Irak corpul neînsuflețit al eroului Ion Grosaru din Păiseni, comuna Cornu Luncii, a avut loc o slujbă de comemorare.
La acest eveniment, care a avut loc la monumentul eroilor din Păiseni, unde Ion Grosaru își doarme somnul de veci, a participat o delegație a militarilor din Batalionul “Scorpionii Roșii” din Timișoara, din care făcea parte și Ion Grosaru. În fruntea delegației compuse din șapte militari s-a aflat fostul comandant al eroului, căpitan Mihai Homneac, și doi colegi din TAB-ul ucigaș, a căror viață a fost salvată de Ion Grosaru.
Participanții la acest eveniment au fost impresionați când colegul Marius Iovi, cu bastonul alb în mână, a atins mormântul eroului spunând ”Ioane, mi-ai salvat viața și, dacă nu pot să îți văd mormântul, îl simt aproape de inima mea”.
Delegația militară a înmânat mamei eroului o medalie din partea Statului Major al Forțelor Terestre și o coroană de flori. Din partea Asociației Cultul Eroilor Suceava, prim-vicepreședinte al Comitetului director m.m.pr. Davidel Dumitru a depus o coroană de flori și a vorbit despre acest eveniment, mulțumind militarilor prezenți, preotului Vasile Ungureanu, tuturor participanților care au fost într-un număr foarte mare și, nu în ultimul rând, mamei eroului și surorii acestuia, Teodora Costache, care a știut să păstreze vie amintirea eroului.



