Aproximativ 600 de copii de la cele trei școli gimnaziale din municipiul Vatra Dornei au făcut săptămâna trecută ore cu polițiștii formațiunii rutiere, în cadrul campaniei „Să exmatriculăm violența școlară”.
Oamenii legii le-au prezentat situația accidentelor rutiere produse de la începutul anului școlar, în care au fost implicați elevi, fiind indicate cauzele care au condus la producerea acestor evenimente rutiere. De asemenea, au fost exemplificate două dintre cazurile deosebite și s-au purtat discuții libere cu elevii, despre modul de deplasare pe drumul public, traversarea acestuia, alegerea locului de joacă, modul de comportare în calitate de pasager în autoturism sau alte mijloace de transport, circulația bicicliștilor și alte reglementării din legislația rutieră.
De asemenea, elevii au fost informați cu privire la consecințele adoptării unui comportament de tip delictual sau violent, fiind distribuite materiale realizate în cadrul campaniei „Să exmatriculăm violența școlară”.
“Pe parcursul anului școlar care tocmai se încheie polițiștii au desfășurat activități de prevenire a violenței în mediul școlar și de menținere a climatului de siguranță în zona unităților dec învățământ, rezultatele acestor activități evidențiindu-se și în evoluția situației operative în domeniu, respectiv o scădere a infracționalității cu 11,1%”, a transmis purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Suceava, inspectorul principal Ionuț Epureanu, recomandând ca activitățile de responsabilizare și conștientizare a tinerilor să fie continuate și pe perioada vacanței, de către părinți sau în cadrul unor acțiuni extrașcolare organizate.