Echipa națională

Ogăraru, surpriza pentru amicalul cu Letonia



Ogăraru revine la echipa națională după o pauză impusă de selecționer
Ogăraru revine la echipa națională după o pauză impusă de selecționer

Selecționerul echipei naționale a României, Victor Pițurcă, a anunțat, marți, că a convocat 12 „tricolori” care evoluează în străinătate, printre aceștia regăsindu-se și George Ogăraru, fundașul de la Ajax fiind singurul care nu a participat la Euro-2008, informează site-ul FRF.
Jucătorii convocați pentru meciul amical cu Letonia, programat pe stadionul „Tineretului” din Urziceni, sunt următorii: Cosmin Contra (Getafe), George Ogăraru (Ajax Amsterdam), Cristian Săpunaru (FC Porto), Gabriel Tamaș (AJ Auxerre), Răzvan Raț (Șahtior Donețk), Paul Codrea (AC Siena), Răzvan Cociș (Lokomotiv Moscova), Nicolae Dică (Calcio Catania), Florentin Petre (Terek Groznîi), Adrian Mutu (Fiorentina), Ciprian Marica (VfB Stuttgart) și Daniel Niculae (AJ Auxerre).
Site-ul FRF anunță că există posibilitatea ca Victor Pițurcă să renunțe la unul sau mai mulți jucători, „în funcție de forma lor sportivă, de starea de sănătate și de statutul pe care-l vor avea la echipele lor de club”.
Primul meci din istoria naționalei la Urziceni Reunirea pentru meciul cu Letonia va avea loc la 18 august, de la ora 12.00, la Centrul de Fotbal Mogoșoaia. În aceeași zi, Victor Pițurcă va susține o conferință de presă de la ora 11.30, în sala de protocol a stadionului din Mogoșoaia. Naționala României are programate două antrenamente înaintea meciului cu Letonia, luni, de la ora 18.30, și marți, de la ora 11.00.
Antrenorul echipei naționale de tineret a României, Emil Săndoi, a trimis, marți, faxuri de convocare pentru trei „stranieri”, în vederea meciului cu Țara Galilor, de la 20 august, ora 20.00, în cadrul preliminariilor Campionatul European de Tineret. Aceștia sunt Ștefan Radu (Lazio), Laszlo Sepsi (Benfica) și Claudiu Keșeru (FC Nantes-Atlantique).



Recomandări