Familia unei sucevence în vârstă de 41 ani, care a decedat pe masa de operație, în timpul unei intervenții chirurgicale de rutină, într-o clinică din Italia, îi acuză pe medicii care au operat-o de ucidere din culpă.
Cazul sucevencei, Teodora Iftodi, din satul Rotopănești, comuna Horodniceni, care și-a găsit sfârșitul sub bisturiul medicilor italieni, în data de 18 martie, a fost relatat pe larg și în presa locală, jurnaliștii din Peninsulă definind decesul femeii drept ”o nouă moarte suspectă”.
Victima, mamă a doi copii majori, un băiat de 21 ani și o fată de 19 ani, era stabilită de trei ani în orașul Maiera, din regiunea Calabria (situată în Italia de sud), și își câștiga banii îngrijind o localnică în vârstă. Rudele ei o descriu ca pe o femeie puternică, perfect sănătoasă, afirmații argumentate cu rezultatele analizelor medicale efectuate anterior operației, și apreciază că decesul ei nu poate fi pus decât pe seama unor nereguli în acordarea asistenței sanitare. Familia susține că medicii care au practicat intervenția au greșit și au încercat să țină sub tăcere acest lucru, iar acum așteaptă un răspuns oficial din partea autorităților italiene pentru a decide ce este de făcut în continuare.
”Mama s-a internat în clinica Cetraro pentru o operație de fibrom în data de 17 martie, zi în care, pentru a doua oară în decurs de o lună, și-a făcut toate analizele. Investigațiile au ieșit din nou bine și era foarte mulțumită. Medicii au asigurat-o că operația pe care urma să o suporte a doua zi dimineață, pe 18, este minoră, dar, cu toate astea, a murit imediat după anestezie”, spune fiul victimei, Sergiu Iftodi.
Un chirurg italian: “Îmi pare rău, dar doamna nu a rezistat”
Cazul sucevencei moarte sub bisturiul medicilor din clinica italiană Cetraro a fost dat publicității de mass-media din Peninsulă. Cotidianul CalabriaOra consemnează împrejurările decesului Teodorei Iftodi, într-un amplu articol din ediția sa din data de 21 martie, vorbind chiar din titlu de „o nouă moarte suspectă”.
„Femeia s-a internat în secția Obstetrică-Ginecologie pentru o operație de fibrom. În jurul orei 8.00, miercuri dimineața, ea a intrat în sala de operații, iar după o oră chirurgul a anunțat rudelor tragica veste . ‘Îmi pare rău, dar doamna nu a rezistat’, este ceea ce mi-a spus medicul imediat după ce a ieșit din sala de operații”, titrează ziarul, citându-l pe viitorul soț al Teodorei Iftodi, Aldo Valente.
În declarația dată jurnaliștilor de la CalabriaOra, bărbatul povestește pe larg cum medicul l-a asigurat înainte de operație că intervenția nu este una periculoasă și că totul va decurge bine. El subliniază că, în afară de fibrom, Teodora Iftodi nu avea boli care i-ar fi putut provoca moartea și se întreabă care a fost totuși cauza decesului.
Teodora Iftodi a fost adusă în țară și va fi înmormântată astăzi
„Medicii nu sunt în măsură să ne ofere nici un fel de explicație a întâmplării. Pare a fi un fel de complicație, iar o viață tânără s-a sfârșit astfel”, mai spune Aldo Valente, citat de cotidianul italian.
Jurnaliștii de la CalabriaOra cataloghează moartea sucevencei de 41 de ani drept „misterioasă” și arată că acest caz face obiectul unei anchete a procurorilor italieni, care încearcă să stabilească „dacă există sau nu responsabilități penale din partea personalului medical și paramedical care a intervenit asupra femeii”.
Teodora Iftodi a fost adusă în țară și va fi înmormântată astăzi.






