Șocant

O bătrână paralizată a luat foc în fotoliu, în timp ce fuma o țigară



Incendiul s-a produs la etajul III al acestui bloc
Incendiul s-a produs la etajul III al acestui bloc

Sfârșit cumplit pentru o bătrână în vârstă de 75 de ani din Suceava care a fost cuprinsă de un incendiu în fotoliul în care era țintuită din cauza unei paralizii, focul izbucnind de la o țigară scăpată de victimă pe jos. Tragedia s-a petrecut ieri, în jurul orei 12.15, victima locuind la etajul III al blocului E 81 de pe strada Luceafărului din municipiul Suceava, în spatele pizzeriei Zara.
Femeia, Marița Zaharescu, locuia împreună cu unica sa fiică, cea care îi purta de grijă. Ghinionul a făcut însă ca fata acesteia să nu fie în locuință în clipa fatală. O țigară scăpată jos, probabil după ce victima a ațipit, a declanșat un incendiu mocnit, care a cuprins fotoliul în care se afla victima. Din păcate, din cauza stării de sănătate, femeia nu a putut să reacționeze în vreun fel pentru a se salva.
„O doamnă e arsă toată. Ea nu se mișca, era în fotoliu, a ars totul. A ars și fotoliul și prin casă”, povestea un vecin de la etajul II al blocului.
Când au simțit fumul care ieșea din apartamentul familiei Zaharescu oamenii au sunat panicați la numărul de urgențe 112. Între timp și fiica acesteia a ajuns acasă, reușind să stingă focul.
Echipajul de pompieri și cel medical ajuns la fața locului nu au mai putut face din păcate nimic.
„La momentul sosirii la locul incendiului acesta era lichidat, am procedat la ventilarea apartamentului, constatând ulterior că cea mai probabil cauză a izbucnirii incendiului a fost o țigară, victima fiind fumătoare și semiparalizată. La sosirea noastră femeia în vârstă de 75 de ani era decedată”, a declarat plutonierul adjutant Mircea Petriuc, din cadrul Detașamentului de Pompieri Suceava, coordonatorul acțiuni de ieri.
La blocul unde s-a petrecut tragedia au ajuns ulterior și ofițeri de la Biroul de Investigații Criminale al Poliției municipiului Suceava, care au deschis o anchetă pentru a lămuri împrejurările exacte în care s-a produs decesul și a înlătura orice suspiciuni legate de vreo faptă penală.




Recomandări

Cumplitul accident de pe E 85 a fost provocat de pătrunderea pe contrasens a autotrenului. O femeie a murit iar fiicele sale sunt în stare gravă

O femeie moartă, trei tinere cu leziuni grave, după un impact devastator între un autoturism și un autotren
O femeie moartă, trei tinere cu leziuni grave, după un impact devastator între un autoturism și un autotren