Ne vorbesc părinții Bisericii



Noi, românii, suntem cei mai fericiți, ca să vorbim adevărul. Poporul român e un popor nou, nu suntem ca alte neamuri, de mii de ani. Când a venit Mântuitorul pe fața pământului, de atunci și poporul român s-a făcut popor, așa că noi n-am cunoscut altă credință decât desăvârșita Ortodoxie. Deodată suntem ortodocși.

Biserica are șapte Soboare Ecumenice, și la întâiul Sobor Ecumenic românul a avut reprezentanți acolo, unde s-au făcut atâtea de multe minuni. Odată cu nașterea noastră ca români, am devenit și creștin-ortodocși. De aceea, dacă respectăm Ortodoxia suntem în brațele lui Dumnezeu, suntem siguri că o să căpătăm fericirea veșnică. Dar să respectăm cu sfințenie ceea ce ne spune Biserica, ce ne rânduiește Biserica, că numai acolo este adevărul, la Biserică. Și așa, tot creștinul să nu meargă după voile lumii acesteia, că voile lumii acesteia s-au depărtat de la Adevăr. Ortodoxia este cea mai sfântă, cea mai adevărată credință și cea mai ușoară.

(Starețul Dionisie – Duhovnicul de la Sfântul Munte Athos, Editura Prodromos, 2009, pp. 103-104)



Recomandări

Deputatul AUR de Suceava Petru Negrea are interdicție de intrare în Ucraina și spune că a fost tratat umilitor la granița cu țara vecină

Deputatul Petru Negrea: „Trebuie să construim o Românie în care persoanele cu dizabilități beneficiază de servicii reale și de tratament corect”
Deputatul Petru Negrea: „Trebuie să construim o Românie în care persoanele cu dizabilități beneficiază de servicii reale și de tratament corect”