Șanțurile săpate în asfalt, utilajele și materialele din zona Casei Culturii din municipiul Suceava au fost lăsate de izbeliște de muncitorii de la firma clujeană Space Groupe, unul dintre subcontractorii firmei Ludwig Pfeifer. Oamenii au plecat de marți seara într-un weekend prelungit sau o minivacanță.
Ieri dimineață, în jurul orei 11.00, viceprimarul Viorel Seredenciuc a trecut, ca în fiecare zi, să viziteze șantierul de lângă Casa Culturii și a constatat că nici un muncitor nu se afla la lucru. O salopetă lăsată pe o conductă părea să arate că lucrătorii sunt prin preajmă și nu va dura prea mult până vor apărea. Prima informație pe care a primit-o Seredenciuc a fost aceea că oamenii și-au luat pauză de masă mai devreme pentru că încă nu au ajuns țevile pe care trebuiau să le bage în pământ și că se vor apuca de lucru îndată ce le vin materialele. Văzând că timpul trece, se face aproape 12.00 și nu mai vine nimeni, viceprimarul l-a contactat pe reprezentantul firmei Ludwig Pfeifer Germania, care a câștigat lucrarea de modernizare a rețelei de canalizare, și a aflat că de fapt muncitorii de la subcontractorul Space Group au plecat acasă, la Cluj, pentru a sărbători cu familiile lor Adormirea Maicii Domnului, din 15 august.
Nervos că un front de lucru din plin centrul orașului a fost abandonat fără ca măcar cineva să anunțe și municipalitatea, Seredenciuc ne-a explicat că Primăria Suceava, deși este beneficiarul lucrărilor, nu are nici un control asupra firmelor care lucrează în programul ISPA și nu le poate impune nimic.
„Noi am cerut să lucreze inclusiv sâmbăta și noaptea, dar nu depinde de noi. Firma de consultanță îi coordonează, eu pot doar să-i cert. L-am întrebat pe consultant de ce nu sunt acum oamenii la lucru și mi-a spus că el nu știe nimic și nu a dat aviz pentru plecare. Nici pe noi nu ne-au anunțat, deși ar fi trebuit, că am fi putut deschide strada cât nu se lucrează. Chiar sunt un pic dezamăgit pentru că Pfeifer merge bine, au 40 la sută dintre lucrări finalizate și nu mă așteptam la asta din partea lor”, a spus viceprimarul Seredenciuc.
Consultantul de peste trei milioane de euro habar nu avea că muncitorii și-au luat vacanță
Contactat telefonic, reprezentantul firmei germane, Valentin Piu, ne-a declarat că „subcontractorul a considerat că oamenii merită o asemenea vacanță” și ne-a întrebat arogant „care este problema?”. Când i-am spus că tot traficul rutier din centrul orașului este dat peste cap și nu este tocmai normal ca pentru o sărbătoare care este sâmbătă să plece muncitorii la Cluj de marți, răspunsul șefului de la Pfeifer a fost „Da, și? Care e problema că au plecat de marți seara?”.
Trebuie precizat că pe celelalte șantiere ale firmei germane se lucrează normal, doar clujenii au plecat în minivacanță fără să anunțe măcar consultantul, compania spaniolă Eptisa, care pentru asistență tehnică și supervizarea implementării programului ISPA în municipiul Suceava încasează 3,16 milioane de euro.
Licitațiile pentru ISPA au avut loc la București și au fost câștigate de concernul TMUCB și ERG Termrom București, cu 14,89 milioane euro pentru reabilitarea sistemului de alimentare cu apă, în timp ce lucrările la rețeaua de canalizare au fost adjudecate de compania Ludwig Pfeifer Germania, cu un contract de 20,96 milioane euro. De modernizarea stației de epurare se ocupă Dytras Spania, contra sumei de 13,66 milioane euro. Contractul de asistență tehnică a fost semnat cu firma germană Eptisa și are valoarea de 3,16 milioane euro.
Tupeu maxim
Muncitorii care sapă centrul Sucevei au plecat, de marți seara, în weekend
