De sărbătoarea Izvorul Tămăduirii, vineri, 10 mai, la Biserica Dealu Floreni, comuna Dorna Candrenilor, vor poposi moaștele Sf. Nectarie din Eghina, ocrotitor și făcător de minuni și ale Sf. Ioan Botezătorul. Primirea moaștelor va avea loc la ora 16,00. După sosirea delegației din Grecia, va fi oficiată Taina Sfântului Maslu cu Aghiazmă și Acatist.
Moaștele vor rămâne pentru închinarea credincioșilor la Biserica Dealu Floreni câteva zile, timp în care dimineața și seara se vor oficia slujbe.
Preotul Sorin Doroftiese i-a invitat pe toți credincioșii din Bazinul Dornelor, dar și pe cei care trec prin localitatea Dealu Floreni, mai ales că biserica la care vor fi aduse moaștele este situată chiar pe DN 17, pe drumul ce leagă Vatra Dornei de Bistrița.
Sfințirea bisericii din satul Dealul Floreni a avut loc pe 30 septembrie 2012, iar ceremonialul religios a fost oficiat de ÎPS Pimen, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților, ÎPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, însoțiți de un impresionant sobor de preoți și diaconi.
Sfântul Nectarie a fost canonizat în secolul XX, la doar 40 de ani de la moartea sa, iar moaștele sale veghează și ocrotesc pelerinii în multe mănăstiri din țară și de peste hotare.
Cea mai cunoscută parte a vieții Sfântului Nectarie este cea petrecută în insula Eghina (Egina), în apropierea Atenei unde cu ajutorul Bunului Dumnezeu și cu suportul credincioșilor și ucenicilor a construit între anii 1904-1907 o mănăstire.
După Primul Război Mondial, sub îndrumarea Sfântului Nectarie, maicile din Eghina i-au hrănit pe cei nevoiași și lipsiți care căutau adăpost la mănăstire și prin partea locului.
Printre minunile săvârșite de Sfânta în viață se numără tămăduirea bolnavilor precum și alungarea secetei și venirea ploilor pentru belșugul țarinilor. Multe altele săvârșite de Sfânta sunt parte din tradiția orală a pământurilor Greciei, dar și ale țării noastre unde moaștele Sfântului Nectarie continuă să înfăptuiască minuni.