Spitalul de Urgență ”Sfântul Ioan cel Nou” din Suceava va avea propriul aparat de rezonanță magnetică nucleară (RMN). Contractul de achiziție a fost semnat, marți, la Palatul Victoria, de ministrul Sănătății și furnizorii de echipamente. Președintele Consiliului Județean Suceava, Gheorghe Flutur, a declarat că este vorba despre un aparat de 1,5 Tesla, similar cu cel care funcționează acum în incinta Spitalului de Urgență, în parteneriat public-privat. ”Este bine-venit și ne bucurăm să avem propriul nostru aparat RMN”, a declarat Flutur. Cu derularea tuturor procedurilor de achiziție, instalare și autorizare, noul aparat va fi dat în exploatare cel mai probabil în vara acestui an.
Marți au fost semnate contractele pentru achiziția a 14 echipamente Computer Tomograf (CT), 24 aparate de Rezonanță Magnetică (RMN) și pentru 21 de sisteme informatice PACS (tehnologie medicală de imagistică utilizată pentru stocarea, recuperarea, prezentarea și partajarea imaginilor produse prin radiografie, scanare CT, RMN etc.), cu care vor fi dotate mai multe spitale din țară. Spitalul sucevean a solicitat doar RMN, având deja sistem PACS și CT performant.
Fondurile pentru achiziționarea acestor echipamente medicale au fost obținute de Ministerul Sănătății printr-un împrumut acordat de Banca Mondială și este în valoare totală de 250 de milioane de euro.






