– Lucrările de refacere a marcajelor rutiere se vor efectua în trei etape, pe parcursul a patru săptămâni, de la periferie, spre centrul municipiului
Marcajele rutiere de pe arterele principale și secundare din municipiul Suceava vor fi refăcute în următoarele patru săptămâni. Primăria a întocmit un grafic pentru lucrările de refacere a marcajelor, ce se vor efectua în trei etape, de la periferie, spre centrul municipiului. Potrivit viceprimarului Angela Zarojanu (foto), pentru a nu perturba traficul, și așa destul de aglomerat, din Suceava, lucrările de refacere a marcajelor rutiere se vor efectua pe timpul nopții. Marcarea se va face de la periferie, spre centru, pentru ca, pe perioada de desfășurare a Zilelor Sucevei, marcajele să fie cât mai vizibile în zona centrală a municipiului.
Prima etapă a programului de refacere a marcajelor se va desfășura în perioada 14-19 mai și va cuprinde străzile Victoriei, Bistriței, Gavril Tudoraș și Corneliu Coposu, din cartierul Obcini, străzile Zamca și Narciselor, din cartierul Zamca, străzile Mărășești II, Mihail Kogălniceanu, Mircea Șeptilici, Nicolae Labiș, Cuza Vodă, Gheorghe Doja și Mitocului, din cartierele Burdujeni și Ițcani. Pe lângă marcajele longitudinale, în aceste zone se vor reface și marcajele transversale pentru 20 de treceri de pietoni.
Etapa a doua de refacere a marcajelor rutiere se va desfășura, în perioada 28 mai-7 iunie, în special în zona centrală a municipiului. Vor fi refăcute marcajele longitudinale de pe străzile Traian Vuia, Cernăuți (între străzile Traian Vuia și Gr. Al Ghica) și Grigore Alexandru Ghica, din cartierul Ițcani, bulevardul George Enescu, străzile Mărășești și Mihai Eminescu (Centru II), strada Mărășești (Centru III), străzile Mihai Viteazu, Vasile Alecsandri și Petru Rareș (Centru IV), pe străzile Universității, Alexandru cel Bun, Samoil Isopescu, Mitropoliei, Brădetului și Parcului, până la Cetatea de Scaun (Centru V). În această zonă se vor reface marcajele transversale pentru 53 de treceri pentru pietoni.
În ultima etapă, ce se va desfășura între 8 și 16 iunie, se vor reface marcajele rutiere de pe bulevardele Sofia Vicoveanca, 1 Decembrie 1918, 1 Mai, Ștefan cel Mare, Ana Ipătescu, Calea Unirii și Calea Burdujeni, pe strada 22 Decembrie, Calea Obcini, străzile Vasile Grecu, Nicolae Bălcescu și Ștefan cel Mare. În aceste zone se vor reface marcajele transversale pentru 73 de treceri pentru pietoni.
Viceprimarul Angela Zarojanu a subliniat că lucrările de refacere a marcajelor vor fi corelate cu cele de reparații stradale, astfel încât marcajele să nu fie acoperite cu asfalt.






