Consiliul Local Suceava a aprobat, în ședința de joi, 28 iunie, o rectificare bugetară prin care se suplimentează sumele alocate Școlii cu clasele I-VIII nr.3 din municipiu. Instituția de învățământ va beneficia de o suplimentare de 162.300 de lei (1,623 miliarde de lei vechi) de la bugetul local, modificarea fiind motivată de faptul că, în urma deschiderii bazinului de înot, vor crește cheltuielile de întreținere a obiectivului. Bazinul de înot, recent renovat și modernizat, printr-o investiție de 15 miliarde de lei vechi, a fost inaugurat în 7 iunie și va fi folosit de elevii din municipiul Suceava.
Consilierul local Virginel Iordache a solicitat, în ședința de joi, deblocarea fondurilor alocate școlilor din municipiul Suceava, de la bugetul local, în timp util, astfel încât instituțiile de învățământ să poată finaliza lucrările de reparații până la începerea anului școlar, în 15 septembrie. Primarul Ion Lungu a precizat că fondurile se vor debloca la timp, iar la rectificarea bugetară din iulie este posibil ca, pentru unele școli, fondurile alocate la începutul anului să fie suplimentate.
Cea mai mare parte a banilor din bugetul propriu al Primăriei Suceava pentru 2007, 40%, a revenit unităților de învățământ. În bugetul întocmit la începutul anului, sunt prevăzute peste 30 de miliarde de lei vechi pentru proiecte de reabilitare a școlilor din municipiu. De aceste sume vor beneficia Colegiul „Ștefan cel Mare”, Colegiul Național de Informatică „Spiru Haret”, Grădinița cu program prelungit din Burdujeni, Colegiul Economic „Dimitrie Cantemir”, Liceul de Artă „Ciprian Porumbescu”, Școala Nr. 7 din Ițcani, Colegiul Național „Petru Rareș”, Liceul Industrial Nr. 1, Școala Postliceală Sanitară, Școala Nr. 8 și Colegiul Tehnic de Industrie Alimentară.





