Delegația care va pleca la Ierusalim în ajunul Paștelui pentru a aduce Lumina Învierii de la Mormântul Sfânt va fi formată, cel mai probabil, din starețul Mănăstirii Putna, arhimandritul Velnic Melchisedec, preotul Cătălin Axinte, consilier economic la Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților, și un laic. Chiar dacă mai sunt de stabilit câteva aspecte care țin de Ministerul de Externe Român și de cel de Interne din Israel, Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților și Consiliul Județean au creionat modul de desfășurare a acestei acțiuni. Astfel, delegația va pleca din Suceava, cu o cursă charter, de pe aeroportul de la Salcea, vineri după amiază sau sâmbătă dimineața, la prima oră, spre Tel Aviv, aeroportul Ben Gurion. Aici, de altfel, așteaptă toate avioanele care vin după Lumina Harică- din Rusia, Republica Moldova, Grecia și Cipru, iar în acest an și din România, din Suceava. De pe aeroport se pleacă spre Ierusalim, situat la circa 50 de kilometri distanță, probabil cel mai aglomerat oraș în Sâmbăta Mare, cu cei peste 500.000 de pelerini care vin să vadă una din cele mai mari minuni ale Bisericii Ortodoxe.
Puțin după orele amiezii, când apare Lumina Harică pe Mormântul Sfânt, preoții suceveni vor lua și ei lumină în mănunchiuri de 33 de lumânări, după care o vor muta în trei felinare speciale și vor pleca spre Tel Aviv și apoi la Suceava.
Lumina Învierii va ajunge la Mănăstirea Sfântul Ioan în jurul orei 21.00 În cele trei felinare, câte unul la fiecare membru al delegației sucevene, va fi adusă Lumina Sfântă cu avionul, la Mănăstirea Sfântul Ioan. Surse din cadrul Arhiepiscopiei ne-au declarat că ora prognozată pentru ajungerea Luminii la mănăstire este 21.00. De aici se va împărți, tot în felinare, la toate mănăstirile și bisericile sucevene, pentru ca cel mai târziu la ora 23.00 să ajungă și în parohiile din cele mai îndepărtate colțuri ale județului.
Toate costurile de deplasarea în Israel urmează a fi acoperite de Consiliul Județean.
În cursul zilei de astăzi, președintele CJ, Gheorghe Flutur, urmează a avea o întâlnire cu ÎPS Pimen, arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților, pentru a pune la punct ultimele detalii care privesc administrația județeană și forul bisericesc.






