Locuințele ANL destinate închirierii de către tineri vor fi scoase la vânzare la prețuri de sub 19.140 euro pentru o garsonieră, sub 26.950 euro pentru două camere, iar apartamentele de trei camere vor costa cel mult 36.014 euro.
Ministerul Dezvoltării Regionale și Turismului a elaborat un proiect de lege prin care vor fi modificate criteriile pentru cei care doresc să achiziționeze locuințe ANL. Proiectul de act normativ va fi prezentat în ședința de guvern de miercuri.
Astfel, s-a propus reducerea termenului în care chiriașul poate cumpăra locuința, de la trei ani la un an. „Astăzi, chiriașii nu trebuie să aibă un salariu pe familie mai mare decât dublul venitului mediu brut pe economie. Această prevedere va fi eliminată”, a declarat, ieri, ministrul Dezvoltării Regionale și Turismului, Elena Udrea.
Totodată, prin proiectul de act normativ se vor stabili și prețurile la care se vor vinde locuințele ANL către chiriași.
Astfel, prețul unei locuințe va fi compus din valoarea de înlocuire, din care se va scădea valoarea de amortizare. Valoarea de înlocuire se stabilește în fiecare an în funcție de prețul de construcție și prețul de vânzare a apartamentelor din ultimul semestru al anului precedent. Valoarea de amortizare se calculează ținând cont de durata de viață a unui apartament, estimată la 50 de ani. Astfel se împarte valoarea de înlocuire a apartamentului la 50 și se obține valoarea anuală de amortizare.
„Pentru o garsonieră, valoarea de înlocuire este de 19.140 euro, pentru un apartament de două camere aceasta se ridică la 26.950 euro, iar pentru trei camere la 36.014 euro”, a spus Udrea.
Suprafața unei garsoniere ANL este de 40-50 metri pătrați, un apartament de două camere are 57-58 metri pătrați suprafață utilă, iar unul de trei camere are o suprafață cuprinsă între 67-70 metri pătrați.
Din aceste evaluări se scade valoarea de amortizare, care reprezintă câteva procente din sumă, și se obține prețul de vânzare al apartamentului.
Ministrul Dezvoltării Regionale și Turismului speră să vândă 20.000 de locuințe ANL, pe care să obțină aproximativ 500 milioane euro.
Cei care cumpără locuințele ANL le pot vinde după minimum cinci ani de la achiziționare.