Dacă vă amintiți din copilărie de un desert pufos ca fulgul de porumbel, cremos, vanilat și ușor numit ”lapte de pasăre”, ei bine, aceasta este varianta ”hard”, cu alcool și multă cacao amăruie. Probabil că denumirea dată de meseni s-a dorit cândva ironică, dar deliciul brun a intrat cu acest nume ciudat în rețetar…
Avem nevoie de:
4 ouă proaspete, 750 ml lapte, 2 plicuri praf de budincă de ciocolată, 8-10 linguri zahăr, jumătate de lămâie mică, 250 ml lichior de ciocolată (sau doar vodcă de calitate), o păstaie vanilie, o lingură cacao, 50 g ciocolată amăruie, opțional puțină pudră dulce de alune.
Preparare:
Separăm gălbenușurile de albușuri. Radem separat coaja jumătății de lămâie. Batem spumă foarte tare albușurile cu patru linguri de zahăr și zeama lămâii.
Punem la fiert laptele cu vanilia. Când clocotește, reducem temperatura sursei de căldură, luăm cu lingura din albușul bătut și lăsăm să alunece ușor gogoșile de albuș în laptele clocotit, pe rând, până terminăm albușul. Lăsăm doar două minute pe fiecare parte. Gogoșile se vor umfla. Le scoatem cu grijă pe o farfurie și le lăsăm să se răcească la temperatura camerei.
Amestecăm praful de budincă cu restul de zahăr, gălbenușurile, puțin lapte rece și coaja de lămâie, plus pudra de alune, dacă am optat pentru ea. Amestecul trebuie să fie lichid. În laptele fierbinte rămas după fierberea gogoșilor de albuș, din care scoatem păstaia de vanilie, turnăm băutura alcoolică, apoi amestecul cu praf de budincă. Punem totul la foc mic și fierbem amestecând mereu, până dobândește consistența unui sos. Turnăm sosul cald în castroane sau platouri mai adânci și deasupra aranjăm gogoșile de albuș reci, fără zeama pe care au lăsat-o. Dăm platoul la rece 2 ore.
Înainte de servire, stropim foarte ușor desertul cu aceeași băutură alcoolică folosită la cremă, cu ajutorul unui pulverizator, apoi, cu ajutorul unei site, împrăștiem peste gogoșile de albuș o ninsoare fină de cacao. Tușa finală o dăm presărând din belșug ciocolata rasă în fulgi mari, deopotrivă peste cremă și gogoșelele de albuș.
Acest desert savuros se servește bine răcit și nu este destinat copiilor. La servire poate fi însoțit și de o băutură alcoolică dulce, preferabil pe bază de cacao.