– În urma repartizării computerizate, numai 143 de posturi, din cele 307 scoase la concurs în județul Suceava, au fost ocupate de cadre didactice titularizate
În urma repartizării computerizate a cadrelor didactice titularizate, în județul Suceava, mai mult de jumătate din cele 307 posturi scoase la concurs de Inspectoratul Școlar Județean (IȘJ) au rămas neocupate. Conform situației întocmite de IȘJ Suceava, 143 de posturi au fost ocupate de cadre didactice titulare, în timp ce 164 de catedre au rămas, în continuare, vacante.
Cele mai multe catedre neocupate sunt la limba franceză, specializare la care există 31 de posturi vacante. Motivul îl reprezintă rezultatele slabe obținute de candidații la franceză, numai doi dintre aceștia reușind să se titularizeze, obținând note peste 7,00. Catedre neocupate au rămas și la specializări precum religie (10 posturi), pregătire și instruire practică (10 posturi), alimentație publică și turism (8 posturi), industrie alimentară (8 posturi), matematică (6 posturi) sau limba engleză (5 posturi). La alte specializări, concurența a fost acerbă, foarte mulți candidați rămânând fără post, deși au luat cel puțin nota 7,00 la concursul de titularizare. Este cazul specializărilor precum chimie, educație fizică, educație muzicală, educatori, fizică, geografie, istorie sau învățători.
Potrivit inspectorului școlar general adjunct Daniel Hrenciuc, posturile titularizabile rămase vacante și după repartizarea computerizată vor fi ocupate de suplinitorii calificați, care au acest drept pentru că au obținut note peste 5,00 la concursul din 16 iulie. Statutul de suplinitor calificat îl au și candidații care au reușit să se titularizeze, dar au rămas fără catedră din cauza numărului prea mic de posturi vacante titularizabile.
În urma concursului din acest an, 352 de cadre didactice din județul Suceava (38,34%) au reușit să se titularizeze, obținând note mai mari sau egale cu 7,00. Au obținut note cuprinse între 5,00 și 6,99, având dreptul să ocupe un post în învățământ ca suplinitori, 373 de candidați suceveni, însemnând 40,64% din numărul total. Rezultate penibile, nedemne de un cadru care dorește să ajungă la catedră, au obținut 193 de candidați din județul Suceava (21,02%), notele acestora fiind cuprinse între 1,00 și 4,99.





