Un magazin de bijuterii din centrul Sucevei a fost scena unui jaf comis de un minor, puștiul pulverizând un spray iritant lacrimogen către vânzătoare și dispărând cu o verighetă din aur. Fapta s-a petrecut astăzi, în jurul orei 15.20, magazinul de bijuterii, Sabrini, fiind situat peste drum de Casa de Cultură Suceava.
Conform declarațiilor victimei, minorul, un băiat de cel mult 15 ani, a petrecut în magazin în jur de douăzeci de minute, cerând să probeze mai multe tipuri de inele și vorbind la telefon cu o persoană pentru care, chipurile, căuta respectiva bijuterie. În momentul în care nimeni nu mai era în magazin, minorul a scos din buzunar un spray iritant, pulverizând-o pe angajata magazinului.
El a reușit să sustragă un inel, o bijuterie de 11 grame, evaluată la 3.000 de lei. Acesta a încercat să fure și o brățară din aur, însă a scăpat-o în interiorul magazinului.
Scena jafului a fost surprinsă de camera video din interiorul magazinului, polițiștii fiind pe urma autorului.