Licitație eșuată

Încă o lună de haos în transportul cu maxi-taxi



Încă o lună de haos în transportul cu maxi-taxi
Încă o lună de haos în transportul cu maxi-taxi

– Licitația pe trasee a fost anulată din cauza amenzilor de circulație neplătite de șoferii de maxi-taxi de la firmele ofertante
Haosul din transportul public local în se va prelungi și în luna mai, când maxi-taximetriștii își vor putea face de cap nestingheriți pe toate traseele din municipiul Suceava.
Nici măcar a doua serie de licitații organizate de Primărie pentru a impune o serie de condiții stricte firmelor de maxi-taxi nu a dat rezultatele scontate, pentru că și acestea au fost anulate.
Dacă în luna martie înțelegerea maxi-taximetriștilor a funcționat și nici unul nu s-a prezentat la licitații, luna aceasta, câteva firme au „trădat” înțelegerea făcută și s-au înscris la licitația pe trasee, punându-i pe jar pe ceilalți, care se și vedeau scoși pe tușă de pe cele mai bune trasee din oraș, pentru că oferta lor, a Asociației de Maxi-taxi, a fost depusă la repezeală, după termenul limită.
Mai mult, firmele care au vrut să “le tragă în piept” pe celelalte, au depus tot joi contestații la Primărie, pentru a nu fi acceptată și oferta depusă cu întârziere.
Numai că licitația le-a rezervat o surpriză de proporții, pentru că, deși nu au avut o concurență adevărată, aceleași firme licitând pentru două trasee diferite, nici una nu și-a adjudecat vreun traseu.
– Licitație anulată din cauza amenzilor de circulație neplătite
Planurile le-au fost spulberate tocmai din cauza nenumăratelor nereguli ale șoferilor de maxi-taxi și a sutelor de amenzi neplătite către Primărie.
Chiar de la deschiderea primei oferte, s-a constatat că lipsesc o parte din certificatele fiscale eliberate de Primărie pentru șoferi, din care să reiasă că aceștia și-au plătit amenzile.
“Aveți amenzi de sute de milioane de lei neplătite, legea a fost călcată în picioare de atâtea ori, iar acum, când trebuia să faceți dovada plății amenzilor, lipsesc actele la dosar. Prin urmare, nu îndepliniți condițiile de eligibilitate”, le-a transmis primarul Ion Lungu maxi-taximetriștilor.
Cum aceeași firmă, SC Trans Ric SRL, licita pentru traseele 9 și 13, prin descalificarea acesteia, nu au mai rămas două oferte eligibile, pentru a fi continuată licitația, încât și aceasta a fost anulată.
– “Concubinaj” prelungit cu maxi-taximetriștii
Singura soluție rămasă la îndemâna municipalității este cea de negociere directă a încredințării transportului public complementar, pe întreg orașul sau pe trasee, dar acest lucru trebuie aprobat în Consiliul Local de la sfârșitul lunii și făcut public timp de 15 zile.
În aceste condiții, primarul Ion Lungu a spus că “va trebui prelungit concubinajul cu maxi-taximetriștii și în luna mai. La fel, îi vom pune să plătească anticipat redevența la Primărie, pentru a li se da voie să circule pe trasee„.
Prin urmare, maxi-taximetriștii, care deja încălcau toate regulile de circulație, precum și cele impuse de Primărie, staționând nepermis de mult oriunde doresc, blocând trecerile de pietoni, „luând fața” altor mașini, în special a autobuzelor noi, reînviind moda „șoarecilor”, etc. își vor putea face de cap prin municipiu și în luna mai, fără a fi stingheriți de nimeni.



Recomandări

Cușnir reclamă vechea administrație de utilizarea sumelor încasate pentru alte taxe și impozite la subvenționarea taxei de salubrizare

Cușnir reclamă vechea administrație de utilizarea sumelor încasate pentru alte taxe și impozite la subvenționarea taxei de salubrizareMajorarea taxei de salubrizare din municipiul Suceava cu aproape 70% a fost absolut necesară și ar fi trebuit să fie făcută cu mai mult timp în urmă, explică viceprimarul Dan Cușnir, care a prezentat valori similare sau mai mari din alte orașe, dar și o evoluție în timp a tarifului perceput, precum și a costurilor plătite de primărie. De la 1 ianuarie, sucevenii plătesc 25 lei lunar de persoană, taxă de salubrizare, adică 300 de lei de fiecare membru al familiei. ”Ceea ce îi nemulțumește pe mulți este creșterea acestei taxe. A fost o măsură absolut necesară. Sucevenii erau mințiți – plăteau 14 lei lunar, dar, de fapt, tot din banii lor plăteau diferența până la prețul real”, a afirmat viceprimarul Cușnir, în cadrul conferinței de presă de miercuri. ”Am promis că toate resursele colectate din taxa de salubrizare vor fi folosite exclusiv pentru curățenia orașului – așa facem. Stabilirea acesteia s-a făcut în primul rând în baza ordinului ANRE care precizează cum se calculează taxa de salubrizare – așa s-a ajuns la 25 lei de persoană lunar. Suntem pe locul 36 în țară între municipii, în alte părți este mai mare decât la noi”, a spus viceprimarul Sucevei, care a ținut să devoaleze ”minciunile și manipulările din trecut”, când operatorul de salubrizare era plătit tot la nivelul de 25 de lei de persoană lunar, dar de la populație se încasau doar 14 lei lunar. ”În fiecare an, diferența dintre ce s-a colectat din taxe de salubrizare de la populație și ce s-a plătit pentru aceste servicii a crescut. Am ajuns ca, în 2024, diferența dintre ce s-a colectat și ce s-a plătit să fie de 27,22 milioane lei. Peste 5 milioane de euro. Diferență plătită tot din banii sucevenilor. În total vorbim de 120 milioane de lei. Banii de la bugetul local, care, în loc să meargă la parcări, la programe de investiții, acopereau dezechilibrul creat de diferența dintre taxe de salubrizare și ce se plătea efectiv firmelor de salubrizare”, a concluzionat viceprimarul Dan Cușnir, care a precizat că nu a fost o practică ilegală, doar că a indus o idee greșită populației. El a prezentat evoluția taxei de salubrizare în municipiul Suceava: •	4 lei de persoană lunar în 2010,  •	5 lei lunar în 2013,  •	9 lei lunar din 2017,  •	12 lei din 2022,  •	14 lei din 2023, •	15 lei din 2024,  •	25 lei de persoană din 2026. ”Noi n-am făcut altceva decât să echilibrăm această balanță. Cât încasăm din salubrizare, folosim pentru salubrizare, în operațiuni reale. Dacă legea nu ne va obliga, nu vom mai crește taxa de salubrizare mulți ani de acum înainte”, a mai spus reprezentantul administrației locale, care a precizat că pentru asta este necesară creșterea gradului de încasare, fiind inițiate deja demersuri în această privință.
Cușnir reclamă vechea administrație de utilizarea sumelor încasate pentru alte taxe și impozite la subvenționarea taxei de salubrizareMajorarea taxei de salubrizare din municipiul Suceava cu aproape 70% a fost absolut necesară și ar fi trebuit să fie făcută cu mai mult timp în urmă, explică viceprimarul Dan Cușnir, care a prezentat valori similare sau mai mari din alte orașe, dar și o evoluție în timp a tarifului perceput, precum și a costurilor plătite de primărie. De la 1 ianuarie, sucevenii plătesc 25 lei lunar de persoană, taxă de salubrizare, adică 300 de lei de fiecare membru al familiei. ”Ceea ce îi nemulțumește pe mulți este creșterea acestei taxe. A fost o măsură absolut necesară. Sucevenii erau mințiți – plăteau 14 lei lunar, dar, de fapt, tot din banii lor plăteau diferența până la prețul real”, a afirmat viceprimarul Cușnir, în cadrul conferinței de presă de miercuri. ”Am promis că toate resursele colectate din taxa de salubrizare vor fi folosite exclusiv pentru curățenia orașului – așa facem. Stabilirea acesteia s-a făcut în primul rând în baza ordinului ANRE care precizează cum se calculează taxa de salubrizare – așa s-a ajuns la 25 lei de persoană lunar. Suntem pe locul 36 în țară între municipii, în alte părți este mai mare decât la noi”, a spus viceprimarul Sucevei, care a ținut să devoaleze ”minciunile și manipulările din trecut”, când operatorul de salubrizare era plătit tot la nivelul de 25 de lei de persoană lunar, dar de la populație se încasau doar 14 lei lunar. ”În fiecare an, diferența dintre ce s-a colectat din taxe de salubrizare de la populație și ce s-a plătit pentru aceste servicii a crescut. Am ajuns ca, în 2024, diferența dintre ce s-a colectat și ce s-a plătit să fie de 27,22 milioane lei. Peste 5 milioane de euro. Diferență plătită tot din banii sucevenilor. În total vorbim de 120 milioane de lei. Banii de la bugetul local, care, în loc să meargă la parcări, la programe de investiții, acopereau dezechilibrul creat de diferența dintre taxe de salubrizare și ce se plătea efectiv firmelor de salubrizare”, a concluzionat viceprimarul Dan Cușnir, care a precizat că nu a fost o practică ilegală, doar că a indus o idee greșită populației. El a prezentat evoluția taxei de salubrizare în municipiul Suceava: • 4 lei de persoană lunar în 2010, • 5 lei lunar în 2013, • 9 lei lunar din 2017, • 12 lei din 2022, • 14 lei din 2023, • 15 lei din 2024, • 25 lei de persoană din 2026. ”Noi n-am făcut altceva decât să echilibrăm această balanță. Cât încasăm din salubrizare, folosim pentru salubrizare, în operațiuni reale. Dacă legea nu ne va obliga, nu vom mai crește taxa de salubrizare mulți ani de acum înainte”, a mai spus reprezentantul administrației locale, care a precizat că pentru asta este necesară creșterea gradului de încasare, fiind inițiate deja demersuri în această privință.

Luni se deschide licitația locurilor de parcare nominale pentru locatari de pe încă 10 străzi din cartierul Burdujeni din municipiul Suceava

Luni se deschide licitația locurilor de parcare nominale pentru locatari de pe încă 10 străzi din cartierul Burdujeni din municipiul Suceava
Luni se deschide licitația locurilor de parcare nominale pentru locatari de pe încă 10 străzi din cartierul Burdujeni din municipiul Suceava

Taxa de salubrizare, majorată la Suceava pentru că o parte semnificativă a populației nu plătește nimic

Taxa de salubrizare, plătită doar de către o parte dintre suceveni - spun autoritățile, care caută soliții să crească gradul de încasare
Taxa de salubrizare, plătită doar de către o parte dintre suceveni - spun autoritățile, care caută soliții să crească gradul de încasare

Parcările de pe încă patru străzi din municipiul Suceava au fost incluse de consilierii locali în lista celor de domiciliu și în regim mixt cu autotaxare

Parcările de pe încă patru străzi din municipiul Suceava au fost incluse de consilierii locali în lista celor de domiciliu și în regim mixt cu autotaxare
Parcările de pe încă patru străzi din municipiul Suceava au fost incluse de consilierii locali în lista celor de domiciliu și în regim mixt cu autotaxare