Guvernul crede că va casa, în 2010, minim 60.000 mașini, după ce, în 2009, plafonul nu a fost atins



Guvernul estimează că în acest an va scoate din circulație cel puțin 60.000 mașini uzate, prin „Programul Rabla”, după ce în anul anterior situația economică a limitat numărul autovehiculelor casate la jumătate din nivelul anticipat, a declarat, joi, premierul Emil Boc.
„Anul trecut am casat peste 32.000 mașini, dar am avut o cădere economică de -7%. Anul acesta se conturează o creștere economică de 1,3%, astfel încât și din acest motiv sperăm să fie mai bine”, a spus Boc, prezent la lansarea pentru 2010 a programului de înlocuire a parcului auto național, denumit „Programul Rabla”.
Ministrul Mediului, Laszlo Borbely, a precizat că tichetele valorice acordate pentru mașinile casate vor fi securizate împotriva falsificării și a amintit că Fondul pentru Mediu dispune de un buget total de 1,8 miliarde lei pentru proiecte de mediu.
În 2009 au fost scoase din uz puțin peste 32.000 de mașini mai vechi de zece ani, reprezentând circa două treimi din numărul total al autovehiculelor pentru înlocuirea cărora statul și-a propus să aloce fonduri.
În vară, Programul Rabla a fost extins de Guvern prin asigurarea unui număr nelimitat de autoturisme care pot fi casate pentru persoane fizice și includerea autoutilitarelor în categoria vehiculelor care pot fi achiziționate.
Persoanele fizice și firmele vor primi câte trei tichete valorice, transmisibile, în valoare individuală de 3.800 lei, pentru fiecare mașină casată.
Dacă în cazul persoanelor fizice nu există o limită superioară a numărului de vouchere, în cazul firmelor a fost impus un plafon în valoare de până la 200.000 de euro pe an.
„Un voucher înseamnă 3.800 lei, trei vouchere înseamnă 2.800 euro. Dacă ai 2.800 euro, mai pui 4.000-4.500 euro și poți lua o mașină nouă”, a spus Borbely.
Pentru acest program au fost alocate, în 2010, fonduri totale de 228 milioane lei, bani din care statul va subvenționa parțial achiziția a 60.000 de mașini noi, odată cu operațiunile de casare a unui număr similar de autoturisme mai vechi de zece ani.
Programul „Rabla” destinat tractoarelor, organizat în premieră în acest an, începând cu 20 martie, dispune de o sumă totală de o sută milioane lei.
Potrivit ghidurilor de finanțare a programelor de stimulare a parcurilor auto și de tractoare, firmele cu datorii la stat sau care au primit sancțiuni de natură financiară nu pot cumpăra mașini sau tractoare prin intermediul acestui program.