Purtătorul de cuvânt al CE, Mark Gray, a declarat, marți, că CE nu poate stabili o dată la care ar putea fi eliminat MCV impus României și Bulgariei, întrucât există obiective asumate de cele două țări și pe care acestea trebuie să le îndeplinească într-un orizont de timp care nu depinde de Comisie.
„CE nu poate decide și nu poate da o evaluare referitoare la momentul în care se va încheia MCV. Acest lucru depinde exclusiv de cele două Guverne. Obiectivele asumate sunt clare, ceea ce trebuie făcut este clar, orizontul de timp depinde de cele două Guverne”, a spus purtătorul de cuvânt al CE, răspunzând unei întrebări.
„Noi ne vom face treaba, vom face lucrurile factual, ne vom asigura că evaluările sunt făcute bine, dar depinde de cele două Guverne să facă reforme. (…) Am văzut mișcări și progrese față de anul trecut, dar este clar că ele nu sunt suficiente”, a mai spus Gray.
Purtătorul de cuvânt al CE a amintit că atât în cazul României, cât și în cel al Bulgariei este vorba despre o serie de angajamente asumate la momentul aderării și a căror implementare Comisia doar o evaluează.
„CE nu implementează aceste reforme, pentru că nu este treaba ei aceasta”, a spus Gray adăugând că acesta este, în linii mari, motivul pentru care CE nu a stabilit un termen limită pentru implementarea reformelor.
Mark Gray a mai spus, răspunzând unei întrebări, că structurile de management în Bulgaria, ca și în România au fost considerate conforme standardelor europene, iar acest lucru a permis Comisiei să facă plăți din fonduri structurale.
„Desigur, provocarea majoră pentru cele două țări este să aplice lecțiile învățate din implementarea fondurilor de preaderare. Acest lucru cere în mod special consolidarea capacității administrative, programe de management mai bune, dar și prevenirea ilegalităților. Înseamnă de asemenea și consolidarea sistemului judiciar pentru a sancționa fraudele”, a spus Gray.
El a amintit că în România nu există plăți întrerupte momentan.
„Simțim că ambele Guverne recunosc că este în interesul lor să facă reforme și nu există nicio legătură directă între MCV și problema fondurilor europene”, a mai spus Gray.