O gospodărie din comuna Botoșana a fost distrusă în urma unui incendiu izbucnit din cauza flăcărilor de la aragazul lăsat nesupravegheat și amplasat necorespunzător față de materialele combustibile, informează Inspectoratul pentru Situații de Urgență Suceava.
Incendiul a fost anunțat la dispeceratul pompierilor marți dimineață, în jurul orei 9:30, la fața locului fiind trimise echipaje ale Gărzii de Intervenție Solca, împreună cu lucrători ai serviciilor voluntare pentru situații de urgență ale localităților Botoșana și Arbore.
„Au ars acoperișul casei, pe o suprafață de 100 de metri pătrați, acoperișul bucătăriei de vară, pe o suprafață de 50 de metri pătrați, bunuri casnice și actele proprietarei, degradându-se pereții locuinței și ai bucătăriei de vară”, informează ISU Suceava.
Proprietara, o femeie în vârstă de 66 de ani, a suferit un atac de panică, fiind asistată medical de lucrători ai Serviciului de Ambulanță.