Fostul director general al SC Bermas SA Suceava, Constantin Gătej, a murit



Constantin Gatej
Constantin Gatej

Constantin Gătej, fostul director general al SC Bermas SA, a murit ieri la vârsta de 79 de ani după ce în ultimii ani s-a luptat cu o boală grea.
De numele său se leagă nu doar menținerea pe linie de plutire a fabricii de bere din Suceava, ci și modernizarea și retehnologizarea societății, într-o perioadă în care toate fabricile de profil din România și-au încetat existența. În calitate de director general al SC Bermas SA Suceava în perioada 1990-2009, Constantin Gătej a impus decizia colectivă în ceea ce privește mersul societății, o măsură care este menținută și de actuala conducere.
Cariera lui Constantin Gătej cuprinde 53 de ani de activitate profesională, din care 45 de ani a fost în funcții de conducere. Înainte de a ajunge la SC Bermas SA a lucrat în calitate de director comercial la Întreprinderea de Spirt, Bere, Amidon Rădăuți, dar și la Stațiunea Balneo-Climaterică Vatra Dornei și Trustul de Administrație Publică Vatra Dornei.
Corpul neînsuflețit al lui Constantin Gătej a fost depus la capela Cimitirului Pacea, iar înmormântarea va avea loc vineri, începând cu ora 13.00.



Recomandări

Prof. de matematică Constantin Sîrghi, fost director al școlii „Miron Costin”, a plecat la ceruri

Prof. de matematică Constantin Sîrghi, fost director al școlii „Miron Costin”, a plecat la ceruri
Prof. de matematică Constantin Sîrghi, fost director al școlii „Miron Costin”, a plecat la ceruri