Președintele PD-L Suceava, Gheorghe Flutur, și-a majorat pretențiile față de scorul pe care îl vrea de la candidații PD-L Suceava la alegerile parlamentare de duminică. Flutur a declarat, ieri, într-o conferință de presă, că are convingerea că PD-L va depăși, în județul Suceava, la alegerile de duminică, ținta propusă. Dacă la începutul campaniei electorale liderul PD-L anunța că democrat-liberalii vor câștiga în județul nostru două funcții de senator și cinci de deputat, ieri a afirmat că este posibil să obțină șase mandate de deputat și trei de senator.
Flutur a arătat că, din cele zece mandate de deputat care revin județului Suceava, PD-L va obține șase mandate, din care trei în mod direct și alte trei prin redistribuire, iar din cele patru mandate de senator, PD-L va obține trei mandate, din care unul sau chiar două direct, cu votul a peste 50 la sută dintre alegătorii din colegiul uninominal.
„Sper să obținem scorul electoral cel mai bun din țară”, a mai spus președintele PD-L Suceava.
El și-a exprimat încrederea că la alegerile parlamentare participarea la vot în județul Suceava va fi de peste 45 la sută.
Ieri, la sediul Organizației Județene a PD-L, Flutur a făcut o ultimă instruire cu reprezentanții organizațiilor speciale ale partidului- de elevi, studenți, femei și pensionari – în legătură cu transmiterea mesajului PD-L și mobilizarea electoratului la vot în ziua alegerilor. Campania electorală se va încheia mâine seară, cu o întâlnire a tuturor celor 14 candidați PD-L din județul Suceava.



