Municipiul Suceava va găzdui, în perioada 3–4 octombrie 2025, Festivalul „IDEAL Sport4All”, un eveniment dedicat promovării incluziunii sociale prin sport și activități recreative adaptate pentru copii și tineri cu dizabilități.
Organizatorii propun o serie de activități care încurajează empatia, înțelegerea reciprocă și participarea activă, într-un context în care sportul devine un limbaj comun al echilibrului, al curajului și al solidarității.
Evenimentele din cele două zile se desfășoară în mai multe locații din municipiul Suceava și implică atât tineri cu dizabilități, cât și colegii lor din școlile de masă. Fiecare moment este gândit pentru a stimula interacțiunea, a crea punți între participanți și a oferi o perspectivă reală asupra diversității experiențelor de viață. Vor participa elevi din școlile speciale din județul Suceava, Liceul Special „Moldova” Târgu Frumos (Iași), cluburi de judo adaptat din București, Baia Mare și Bivolărie, membri ai Clubului Sportiv Shinzo Ran Suceava, elevi din școlile de masă din municipiul Suceava.
- Program
După cum a transmis Mihai Androhovici, președintele Asociației Județene Sportul pentru Toți Suceava, vineri, 3 octombrie 2025, la Colegiul Tehnic de Industrie Alimentară, începând cu ora 15:00, se va desfășura activitatea „Roți în echilibru – Sport în altă perspectivă”. În cadrul acesteia, doi tineri aflați în scaune cu rotile în urma unor accidente rutiere vor împărtăși din propriile povești de viață. În continuare, elevi fără dizabilități vor parcurge un traseu aplicativ în scaune cu rotile, experimentând direct obstacolele de zi cu zi pe care le întâlnesc persoanele cu mobilitate redusă. Este un exercițiu de empatie și înțelegere profundă, cu un impact emoțional autentic.
Sâmbătă, 4 octombrie, între orele 10:00 și 13:00, la Sala de sport a Școlii Gimnaziale „Ion Creangă”, are loc activitatea „Trasee pentru fiecare pas”. Copii cu dizabilități din județul Suceava și județul Iași vor participa la trasee aplicative și jocuri sportive adaptate. Atmosfera este una de cooperare, energie și bucurie, iar accentul este pus pe accesibilitate, mișcare și participare egală.
După-amiază, între 13:00 și 16:00, la Orizont Plaza Suceava, se va desfășura demonstrația de judo adaptat intitulată „Energia conexiunii în Judo”. Evenimentul reunește sportivi tineri din cadrul Clubului Sportiv Shinzo Ran Suceava și din alte cluburi din București, Baia Mare și Bivolărie. Prin mișcare, concentrare și disciplină, acești copii demonstrează că judoul nu este doar un sport, ci și o lecție de echilibru și respect, accesibilă oricui – indiferent de abilități.
Evenimentul se desfășoară în cadrul proiectului Erasmus+ IDEAL Sport4All – Inclusion, Disability and Equality for Accessible Leisure, implementat în România de Asociația Județeană Sportul pentru Toți Suceava, în parteneriat cu CJRAE Suceava și Clubul Sportiv Shinzo Ran Suceava. Proiectul este parte a unui consorțiu european format din organizații cu experiență în promovarea sportului pentru toți: UISP – Unione Italiana Sport per Tutti Bologna (Italia – coordonator), Sport Union of Slovenia (Slovenia) și Associazione Culturale Dry Art (Italia).
- Sportul, mijloc de incluziune reală
Scopul principal al Festivalului „IDEAL Sport4All”, spun organizatorii, este promovarea accesului echitabil la activități sportive și recreative pentru toate categoriile de tineri, cu o atenție specială asupra copiilor cu dizabilități motorii, senzoriale, cognitive sau mintale. Evenimentul oferă un model concret de educație incluzivă prin sport, punând în evidență nevoia unei comunități solidare și deschise. Prin activitățile propuse, organizatorii își doresc să arate că incluziunea nu este doar un concept, ci un proces activ care poate fi trăit, învățat și cultivat – pe teren, în săli de sport, în școli și în viața de zi cu zi.