Anul acesta, sucevenii au fost cuprinși foarte devreme de „febra cumpărăturilor” pentru perioada sărbătorilor de iarnă.
Încurajați de vremea frumoasă și de campaniile promoționale derulate în cadrul magazinelor din marile centre comerciale, sucevenii au luat mai devreme startul la maratonul cumpărăturilor de sărbători, pornind cu mic, cu mare în căutarea cadourilor pentru persoanele dragi, a articolelor necesare pentru a face o schimbare în locuințele lor ori aprovizionându-se din timp cu produse alimentare.
Aglomerație pe străzi și pe trotuare
Așa se face că, duminică, cu aproape două săptămâni înaintea Crăciunului, străzile municipiului reședință de județ, în special cele din zona marilor centre comerciale și a hipermarketurilor, au fost aproape blocate din cauza numărului foarte mare de mașini aflate în trafic.
Asta în condițiile în care, fiind zi liberă, mii de suceveni nu au mai avut de mers la muncă, așa cum nici miile de elevi și studenți nu au mai trebuit să meargă la cursuri.
Cu toate acestea, autobuzele și microbuzele de transport public local au fost foarte aglomerate, iar principala arteră de circulație a Sucevei, dar și alte străzi principale, au fost ticsite de mașini care înaintau cu greu, bară la bară, pe ambele sensuri de mers.
Până și trotuarele de pe Calea Unirii au devenit neîncăpătoare pentru fluxul mare de oameni care au mers pe jos la Bazar ori către cele două malluri din apropiere – Iulius Mall și Shopping City Suceava, mulți întorcându-se tot pe jos, cu mâinile ocupate de sacoșele pline cu cumpărături ori cu fel de fel de pachete voluminoase.
Parcările centrelor comerciale, „sufocate” de mașini
Parcările imense ale centrelor comerciale de pe Calea Unirii s-au dovedit mici comparativ cu numărul mare al autoturismelor celor porniți la cumpărături, orice loc de parcare ocupându-se imediat ce era eliberat, în vreme ce unii au făcut turul parcărilor de mai multe ori până să găsească vreun colțișor în care să poată lăsa mașina.
De exemplu, în parcarea Shopping City Suceava, unde în weekend s-au desfășurat numeroase evenimente, precum Târgul de Artă și Antichități, „Întâlnire cu Moș Crăciun”, Târgul de Crăciun, precum și campania „Răsplătim faptele bune. Donează și noi te premiem!”, nu mai aveai unde arunca un ac, mașinile fiind aliniate pe întreaga suprafață disponibilă.
Numărul considerabil al celor care au mers la cumpărături și la distracție la Iulius Mall era vizibil nu doar prin faptul că întreaga parcare, cea mai mare din oraș, era ocupată dintr-un capăt în altul, ci și prin „valurile” de oameni care se mișcau înspre mall, pe jos, sau veneau deja de la cumpărături, îndreptându-se către stațiile de autobuz ori spre mașinile proprii.
Aglomerația i-a făcut pe unii șoferi să încalce și regulile de circulație, o parte din căile de acces din parcare fiind blocate cu mașini parcate pe sensurile de mers, dar și pe cele ale bunului-simț, pentru că multe din mașinile parcate corect, pe spațiile delimitate, au fost blocate de altele.
Aglomerație mare a fost și pe strada Universității, unde se află hipermarketul Kaufland, a cărui parcare a fost de asemeni insuficientă pentru numărul mare al celor care au mers la cumpărături, dar și pe bulevardul George Enescu și pe Calea Obcinilor, prezența magazinului Lidl atrăgând de asemeni un număr mare de cumpărători în zonele respective.
Apetitul pentru cumpărături al sucevenilor, care au cel mai mare număr de spații comerciale pe cap de locuitor din întreaga țară, va crea cu siguranță probleme în trafic și în perioada următoare, cel puțin până la Crăciun, sau, mai sigur, până la Revelion.






