Fotbal

FCSB l-a împrumutat pe Niga în Liga a II-a, la Academica Clinceni



Toma Niga alături de Florin Niță, portarul titular al celor de la FCSB, în timpul cantonamentului din Olanda
Toma Niga alături de Florin Niță, portarul titular al celor de la FCSB, în timpul cantonamentului din Olanda

Portarul Forestei, Toma Niga, a făcut un pas important în carieră în vara acestui an, fiind transferat de vicecampioana României FCSB. Planurile goal-keeperului născut în comuna Frumosu de a rămâne în lotul „roș-albaștrilor” pentru viitorul sezon, ca al treilea portar, după experimentații Florin Niță și Eduard Stăncioiu, au fost date peste cap de înregimentarea de ultimă oră a tânărului Andrei Vlad, de la CSU Craiova, Gigi Becali achitând suma de 400.000 de euro oltenilor pentru transfer. În aceste condiții, conducerea celor de la FCSB a decis să-l împrumute pe Niga la formația de Liga a II-a Academica Clinceni, lucru confirmat și de antrenorul principal Nicolae Dică.
„Toma Niga va fi împrumutat la Clinceni. Nu-l puteam ține în tribună, este jucător sub 21 de ani, are nevoie de meciuri în picioare. Vlad va fi portarul de rezervă. În momentul ăsta titular este Niță”, a precizat Nicolae Dică la TV Digi Sport.
Oficialii Forestei și-au pus mari speranțe în transferul lui Niga la Steaua, dar până la urmă Gigi Becali n-a fost de acord să plătească decât 30.000 de euro sucevenilor, oferind, ce-i drept, și un procent de 15% la o eventuală revânzare a portarului care va împlini 20 de ani pe data de 15 august.



Recomandări