FC Vaslui, la prima victorie în campionat



FC Vaslui, la prima victorie în campionat
FC Vaslui, la prima victorie în campionat

– Dinamo și-a revenit după șocul cu Oțelul și s-a impus la Tg Jiu
– Rapidul a smuls, în extremis, un rezultat de egalitate cu FC Argeș
– CFR Cluj, specialistă a jocurilor în deplasare, a fost umilită, 1 – 5, de Jiul
FC Vaslui – Gloria Bistrița 2 – 0 (1 – 0)
Echipa FC Vaslui a obținut, sâmbătă, prima victorie în actuala ediție de campionat, impunându-se, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (1-0), în fața formației Gloria Bistrița, în etapa a XVII-a a Diviziei A.
FC Vaslui a deschis scorul în minutul 9, prin Marius Croitoru, care a trimis mingea în poartă de la aproximativ opt metri.
În minutul 47, Ionuț Badea a ratat un penalti acordat echipei vasluiene, el trimițând mingea pe lângă poartă.
Echipa gazdă a marcat cel de-al doilea gol în minutul 80, prin Milorad Bukvici, care a reluat cu capul din careul de șase metri, în urma unui corner executat de Sebastian Sfârlea.
În vederea acestei partide, gazonul a fost uscat cu ajutorul unui elicopter, pentru ca suprafața de joc, acoperită cu zăpadă până la începutul acestei săptămâni, să fie practicabilă.
La finalul meciului, spectatorii au scandat: „Ole, ole, mulțumim Vasluiule!”, iar jucătorii antrenați de Mircea Rednic au salutat galeria.
Sportul Studențesc – Farul Constanța 3-1 (1-0)
Echipa Sportul Studențesc a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (1-0), formația Farul Constanța.
Sportul a deschis scorul prin Ionuț Mazilu, în minutul 23, cu un șut la vinclu, de la 13 metri, după o pasă primită din centru de la Marius Nae.
În minutul 68, Sportul și-a mărit avantajul, prin același Mazilu. Constantin Gheorghe a centrat în careu, Răzvan Farmache a preluat greșit pe piept iar mingea a ajuns la Mazilu, care a înscris cu un șut la colțul lung, de la șapte metri lateral stânga.
Farul a redus din diferență în minutul 78, când Farmache a pasat de pe dreapta, pe jos, în careul gazdelor, iar Tibor Moldovan a împins mingea în plasă din cădere, de la colțul careului de șase metri.
Tot Ionuț Mazilu a marcat pentru 3-1, în minutul 90+2, când a reușit să iasă dintre fundașii constănțeni Farmache și Șchiopu și a marcat cu un șut din interiorul careului de 16 metri, lateral stânga, la colțul scurt.
În minutul 48, cei 50 de suporteri constănțeni care au făcut deplasarea la București au început să scandeze „Grigoraș, cel mai tare din oraș” și „Jucați fotbal”, fiind nemulțumiți de evoluția favoriților.
La meci au asistat aproximativ 1.500 de spectatori, între care și principalul finanțator al grupării Farul, Gheorghe Bosânceanu, și impresarul Victor Becali.
Pandurii Târgu Jiu – Dinamo București 0-2 (0-1)
Echipa Dinamo București a învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 2-0 (1-0), formația Pandurii Târgu Jiu.
Dinamo a deschis scorul prin Florentin Petre, în minutul 24. Ionel Dănciulescu a primit o pasă la marginea careului de 16 metri, portarul Pustinjakovici a ieșit în întâmpinarea sa, însă nu a reușit să rețină mingea trimisă de atacantul dinamovist spre Florentin Petre, care a înscris, de la șase metri, în poarta goală.
În minutul 87, Claudiu Niculescu a executat pe poartă o lovitură liberă de la 21 de metri, poziție centrală, balonul s-a dus în stânga lui Pustinjakovici, care nu a reușit însă să respingă și împins-o în plasă, scorul devenind 2-0 în favoarea bucureștenilor.
În minutul 79 în careul dinamovist s-a iscat o încăierare între jucătorii celor două echipe, principalii protagoniști fiind Sorin Vintilescu (Pandurii) și portarul dinamovist Cristian Munteanu, amândoi fiind avertizați.
La meciul disputat pe stadionul Municipal au asistat 10.000 de spectatori, între care antrenorul echipei naționale de tineret, Florin Marin, fostul tehnician al Pandurilor, Emil Săndoi, și fostul secund al lui Viorel Hizo, Florin Motroc.
Poli Timișoara – FCM Bacău 2-0 (1 – 0)
Echipa Poli Timișoara a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (1-0), formația FCM Bacău.
Poli Timișoara a deschis scorul în minutul 29, prin Alin Stoica, mijlocașul în vârstă de 27 de ani înscriind astfel primul său gol în Divizia A. Silviu Bălace a intrat în careul băcăuan prin lateral, a întors până la Alin Stoica, acesta din urmă înscriind cu un șut fără preluare, de la 15 metri lateral stânga, la colțul lung al porții apărate de Ciprian Manea.
În minutul 42, Ovidiu Petre a șutat la poartă, mingea a fost deviată până la Gueye Mansour, care a trimis-o în bara transversală.
Avantajul gazdelor s-a mărit în minutul 50, când Alin Stoica a interceptat un balon în propria jumătate de teren, a pasat lung, în centru, până la Mansour, iar senegalezul, după o cursă de 20 de metri, talonat de Daniel David, a înscris cu un șut plasat, de la marginea careului, printre picioarele lui Manea.
La partida disputată pe stadionul „Dan Păltinișanu” au asistat aproximativ 25.000 de spectatori. Meciul a fost urmărit de la tribuna întâi și de jucătorii divizionarei B FCM Reșița, Romeo Buia și Aurelian Dumitru, foști componenți ai formației Poli Timișoara.
Mijlocașul timișorean Mihăiță Pleșan a urmărit meciul tot de la tribuna întâi, fiind suspendat, iar înainte de partidă a traversat terenul în aplauzele publicului.
Înainte de startul meciului, s-a ținut un moment de reculegere în memoria lui Bogdan Grădină, suporter al echipei Poli Timișoara decedat într-un accident rutier în luna februarie. Galeria formației timișorene a afișat o pânză cu portretul lui și un banner „Bobo mereu aproape”. Jucătorii lui Poli au aruncat în tribună câte un tricou cu inscripția „Bobo te vom iubi mereu”.
Lovitura de începere a meciului a fost dată, în mod simbolic, de fosta glorie a formației Poli Timișoara din anii ’60-’70, Ionel Bungău, care a primit tricoul cu numărul 10.
FC Argeș – Rapid 1- 1 (1 – 0)
Echipa Rapid București a încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul susținut, duminică, în deplasare, împotriva formației FC Argeș.
În minutul 13, Mariko Daouda a trimis o minge în adâncime până la Daniel Costescu, acesta l-a depășit în viteză pe căpitanul rapidist Vasile Maftei, a intrat în careu și a înscris la colțul lung, pe lângă portarul Dănuț Coman.
Rapid a restabilit egalitatea în minutul ’90+2, când Daniel Niculae a prelungit cu capul pe spate până la Viorel Moldovan, acesta a preluat balonul la marginea careului de 16 metri, a avansat și a înscris cu un șut de la aproximativ 11 metri, în dreapta portarului Adnan Guso.
Înainte de începerea meciului, aproximativ 300 de spectatori care au rămas în afara stadionului, atât rapidiști, cât și fani piteșteni, au încercat să forțeze pătrunderea în incinta arenei, fiind nevoie de intervenția forțelor de ordine pentru degajarea zonei.
La Stadionul Municipal au fost prezenți mult peste 5.000 de spectatori, cât este capacitatea maximă a arenei, sute de persoane rămânând la porți, în ciuda faptului că aveau bilete achiziționate pentru acest meci.
Înaintea partidei, președintele FC Rapid, Dinu Gheorghe, a mers în mijlocul celor aproximativ 1.500 de fani rapidiști prezenți la Pitești, îndemnâdu-i la calm. Oficialul rapidist a urmărit prima repriză a meciului de la marginea terenului, din dreptul galeriei rapidiste.
După minutul 65, Rapid a evoluat cu patru atacanți, Daniel Pancu, Daniel Niculae, Viorel Moldovan și Mugurel Buga.
Jiul Petroșani – CFR Cluj 5 – 1 (2 – 0)
Echipa Jiul Petroșani a obținut, duminică, prima victorie pe teren propriu în acest sezon, impunându-se, cu scorul de 5-1 (2-0), în fața formației CFR Cluj.
Jiul Petroșani a deschis scorul în minutul 26, prin Claudiu Drăgan, care a reluat în plasă, de la marginea careului mic, un balon centrat de pe partea stângă de Alin Paleacu.
În minutul 33, scorul a devenit 2-0 în favoarea gazdelor, Paleacu transformând un penalti acordat de arbitrul Cristian Balaj la o intervenție în careu a lui Dorin Toma asupra lui Alin Ilin.
În minutul 34, Casian Miclăuș (CFR Cluj) a fost eliminat de pe teren pentru cumul de cartonașe galbene, primind al doilea avertisment pentru un fault asupra lui Alexandru Bădoiu.
Laurențiu Diniță a marcat primul său gol pentru Jiul și a ridicat scorul la 3-0, în minutul 59, când a reluat cu capul în plasă, de la 10 metri, un balon respins cu pieptul în față de portarul clujean Țurcaș, la o intervenție ratată.
Din minutul 63, CFR Cluj a evoluat în nouă jucători, fundașul Vasile Jula fiind eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.
Alin Ilin a majorat diferența în minutul 67, când a primit un balon la 15 metri lateral dreapta, nemarcat, și a punctat pentru 4-0, cu un șut cu piciorul drept, la colțul lung.
CFR Cluj a redus din diferență în minutul 77, prin Alin Minteuan, care a înscris, de la aproximativ 25 de metri, în dreapta portarului Dumitru Hotoboc.
Petroșăneanul Mircea Gheorghe a stabilit scorul final al partidei în minutul 86. Mircea Voicu a intrat în careu cu mingea la picior și, ajuns la linia de șase metri, a pasat în stânga, prin fața lui Țurcaș, până la Mircea Gheorghe, acesta din urmă împingând balonul în plasă pentru 5-1.
Partida a fost urmărită de 5.000 spectatori. La tribuna oficială a stadionului Jiul au luat loc și portarul Martin Tudor (CFR Cluj) și Florentin Dumitru (Jiul), foști coechipieri la Steaua, ambii fiind accidentați.
Înaintea meciului, președintele clubului Jiul, Ilie Bălănescu, s-a declarat convins de faptul că echipa antrenată de Aurel Șunda va obține duminică prima victorie pe teren propriu în acest sezon.
Mijlocașul Jiului, Damian Militaru, a fost întrebat de suporterii gazdelor de ce nu este folosit de antrenorul Aurel Șunda. „Nu este important să joc eu, important e să joace echipa”, a spus Militaru, jucător în vârstă de 38 de ani, care și-a anunțat intenția de a se retrage din activitatea competițională la finalul sezonului.
În primul meci al etapei, Oțelul a încheiat la egalitate, 0 – 0 , meciul disputat pe teren propriu cu Poli Iași.