Ca în fiecare an, sub genericul „Colindați muzeele”, Muzeul Bucovinei Suceava a invitat colindători preșcolari și școlari, însoțiți de părinți sau profesori, să colinde muzeele, iar astfelcolindătorii vor putea să le viziteze gratuit.
Urmând invitația muzeului, marți, 17 decembrie, Clasa Pregătitoare C, de la Școala Gimnazială Nr. 1 Suceava, sub îndrumarea prof. Dora Dulceac, a pornit să colinde muzeele din oraș.
Mai întâi au vestit nașterea Mântuitorului la Muzeul de Științe din centrul orașului. Drept răsplată, au fost poftiți să viziteze gratuit exponatele, despre care cu răbdare și înțelegere le-a vorbit muzeograful.
„Fericirea a fost maximă în fața dioramelor. Elevii au explorat mediul înconjurător în variantă minimalizată, însă păstrând caracteristicile acestuia. Fascinați au fost și de acvariile cu pești”, au menționat profesorii coordonatori.
Potrivit tradiției, copiii au primit dulciuri și prăjituri.
Dat fiind faptul că Muzeul de Istorie găzduiește o expoziție deosebită – „Zăpezile de altădată” – cu obiecte specifice perioadei sărbătorilor de iarnă din 1900-1980, școlarii și-au îndreptat pașii și spre vitrinele pline de amintiri, istorie, copilărie și multă nostalgie.
„Sute de obiecte au adus în fața copiilor atmosfera feerică a iernilor de altădată. Moș Crăciun, Moș Gerilă, jucării, cărți de povești, decorațiuni pentru bradul de Crăciun, sănii, patine, cutii de dulciuri, felicitări, globuri, instalații și multe alte obiecte au creionat povești în memoria celor mici. Și pentru că este o expoziție plină de bucurie, culoare, emoții și curiozități, școlăreii au promis că vor reveni alături de părinți și bunici.Prin această activitate s-a urmărit înțelegerea de către cei mici că participarea la activități interesante vine cu amintiri de neuitat. Dincolo de experiența de la cele două instituții de cultură, elevii au simțit bucuria de a dărui”, a arătat prof. Dora Dulceac.




