Duvăz: Penele de curent anunțate de PSD chiar s-au produs



Purtătorul de cuvânt al PSD, Bogdan Niculescu Duvăz, a declarat, duminică, într-o conferință de presă, că penele de curent în timpul alegerilor pe care le anticipa în urmă cu câteva zile chiar s-au produs la câteva secții de votare.
Duvăz a spus că în cinci secții de votare, din județele Dâmbovița, Alba, Brașov și din București s-a întrerupt alimentarea cu energie electrică pentru perioade de aproximativ jumătate de oră.
El a amintit că a avertizat asupra producerii acestor incidente acum câteva zile și a subliniat această coincidență.
Întrebat dacă știe cine a provocat aceste pene de curent, Duvăz a spus că nu s-au inițiat anchete în acest sens.
Duvăz a făcut, pe de altă parte, apel la lucrătorii Ministerului de Interne să mențină controalele de trafic pentru a preveni turismul electoral.
Purtătorul de cuvânt a reluat presupuse „informații” despre intenția ca la sfârșitul zilei „cei învinși” să reclame, „prin manifestații de stradă”, rezultatul anunțat de exit-poll-uri pentru a influența validarea rezultatelor.
Duvăz nu a precizat de unde deține astfel de informații.