De la jar

Două incendii produse joi au făcut pagube mari în două gospodării



Incendiile au creat pagube mari
Incendiile au creat pagube mari

Două incendii izbucnite în după-amiaza și seara de joi, în municipiile Vatra Dornei și Câmpulung Moldovenesc, au provocat pagube importante în două gospodării din aceste localități.
Primul incendiu s-a pornit în jurul orei 15.45, la locuința unei femei de 62 de ani, din Vatra Dornei, focul pornind de la coșul de fum al centralei termice. Flăcările au aprins în continuare acoperișul clădirii, care a ars pe o suprafață de 20 de metri pătrați. La fața locului au ajuns pompierii Detașamentului Vatra Dornei, care au intervenit cu două autospeciale pentru localizarea și lichidarea totală a incendiului. În afara acoperișului distrus, s-au degradat tavanul din gips carton pe 15 metri pătrați și aproximativ 40 de metri pătrați de parchet, paguba înregistrată depășind 5.000 de lei. În urma cercetărilor făcute de pompieri, s-a stabilit drept cauză de producere a incendiului jarul și scânteile provenite de la coșul de fum, care nu a fost izolat termic față de materialele combustibile din jur.
În aceeași seară, în jurul orei 21.30, un puternic incendiu a izbucnit în gospodăria unei femei de 76 de ani, din municipiul Câmpulung Moldovenesc. Focul a pornit din anexele gospodăriei și s-a extins cu repeziciune. La fața locului au ajuns militarii Detașamentului de Pompieri Câmpulung Moldovenesc, care au intervenit cu două autospeciale pentru localizarea și lichidarea incendiului. La sosirea echipajelor, ardeau violent două anexe gospodărești, existând pericolul de propagare la locuință și la două case învecinate. În urma incendiului puternic au ars acoperișul bucătăriei de vară pe 32 de metri pătrați, magazia de lemne pe 15 metri pătrați și circa 4 metri cubi lemn de foc. S-au degradat planșeul din lemn, tâmplăria, tencuielile și zugrăvelile interioare din bucătăria de vară, precum și o anexă din lemn, valoarea pagubelor fiind de circa 30.000 de lei. Conform declarației proprietarei, incendiul a izbucnit de la un tomberon din plastic pentru gunoi, în care a depozitat cenușa și jarul scoase din sobă, în timpul dimineții.



Recomandări