Senatorul PNL de Suceava Constantin Daniel Cadariu continuă demersurile pentru salvarea primăriilor sucevene afectate de creditul contractat pentru proiectul „Suceava – utilități și mediu la standarde europene”. Daniel Cadariu a declarat că pentru a veni în sprijinul celor 61 de primării afectate de acest credit a depus două inițiative care deja își urmează cursul legislativ. Cadariu a arătat că a depus un amendament la Legea de aprobare a OUG 90/2017, privind unele măsuri fiscal – bugetare, precum și un proiect de lege privind preluarea la datoria publică a sumei aferente împrumutului extern contractat de 61 de primării din județul Suceava. „Nu mai puțin de 57 de primării sucevene sunt afectate de componenta gaz metan a proiectului, iar într-o situație similară, dacă nu chiar mai gravă, se află și patru din cele șase orașe și municipii de pe componenta energie termică, Siret, Vatra Dornei, Câmpulung Moldovenesc și Gura Humorului, unde sumele împrumutate de unele localități au fost de aproape 10 milioane de euro”, a explicat senatorul PNL de Suceava. El a amintit că la sfârșitul anului 2017 a fost emisă Ordonanța de Urgență cu numărul 90 prin care, printre altele, se abrogă acele prevederi ale unei alte ordonațe din 2009 care permitea Guvernului să ajute locuitorii din județul Suceava.
„Am reacționat imediat atunci când legea de aprobare a OUG 90/2017 a ajuns în Parlament și am depus un amendament prin care să se anuleze această intenție a Guvernului. Esența problemei este că statul român a preluat acum opt ani o investiție a județului Suceava, cu titlu gratuit, și normal este ca statul român să achite, în consecință, creditul cu care au fost construite conductele de gaz de înaltă presiune”, a spus Cadariu, care a adăugat că „în anul 2009, când statul a preluat prin Hotărâre de Guvern cei 101 km de conducte de înaltă presiune, a fost emisă și o Ordonanță de Urgență care dădea posibilitatea Guvernului să aloce bani, din sumele defalcate din TVA aflate la dispoziția Ministerului de Finanțe, către aceste primării pentru plata ratelor și dobânzilor”.
Daniel Cadariu a explicat că în această bază, în anii 2011, 2012 și 2013 au fost repartizate sume de bani prin Hotărâre de Guvern către cele 60 de primării. El a mai declarat că având în vedere aceste lucruri, în anul 2017 a solicitat, prin două interpelări adresate celor doi miniștri de Finanțe aflați în funcție la acele date, alocarea de sume către județul Suceava pentru achitarea ratelor și dobânzilor la creditul în cauză.
Proiect de lege depus de Cadariu pentru a scăpa primăriile de „coșmarul” creditului pentru „utilități și mediu”
Pe de altă parte, senatorul PNL de Suceava a spus că tot la sfârșitul anului 2017 a depus în Parlament un proiect de lege intitulat „Lege privind preluarea la datoria publică a sumei de 17.261.739,95 euro, parte din împrumutul extern contractat, cu garanția statului, prin Ministerul Finanțelor Publice, de către Consiliul Județean Suceava, în asociere cu un număr de 60 unități administrativ-teritoriale din județul Suceava, de la Deutsche Bank AG Londra, pentru finanțarea Programului Utilități și mediu la standarde europene în județul Suceava”. „Această inițiativă a fost asumată prin semnătură de aproape toți parlamentarii suceveni, indiferent de culoarea politică, PNL, PSD, ALDE, minorități, cu o singură excepție. Acest aspect îmi dă speranțe că proiectul ar putea deveni lege, iar «coșmarul» celor 57 de localități de pe componenta gaz metan din cadrul investiției «Utilități și mediu la standarde europene» ar putea lua sfârșit”, a subliniat Daniel Cadariu. El a explicat că acest proiect de lege își urmează cursul legislativ, respectiv în comisia de buget, finanțe, bănci, plenul Senatului, comisiile din Camera Deputaților și la final plenul Camerei Deputaților.