Dan Petrescu a fost la Chișinău să poarte discuția finală în privința semnării contractului. „Bursucul” s-a înțeles cu oficialii clubului rus și a semnat un contract pe 3 ani cu Kuban Krasnodar. Petrescu va câștiga aproximativ 1,5 milioane de euro anual.
„Bursucul” a mai avut un scop prin prezența la Chișinău. El a ținut să-l cunoască pe moldoveanul Emil Caras, pe care vrea să-l ia antrenor secund în Rusia, așa cum Mircea Lucescu îl are secund la Șahtior pe un alt moldovean, Alexandru Spiridon. Caras a lucrat în această toamnă cu un alt român, Mircea Rednic, la Alania Vladikavkaz.
Dan Petrescu, Emil Caras și oficialii lui Kuban Krasnodar urmau să plece spre Rusia, pentru prezentarea stadionului, bazei de pregătire și a condițiilor de care va beneficia în cei 3 ani de contract.
Au existat însă ceva probleme cu deplasarea. Patronul lui Krasnodar a trimis inițial un avion de la Kiev să îl ia de la Chișinău. Aparatul de zbor nu a decolat din cauza zăpezii și astfel a fost trimis un alt avion de la Donețk, care a decolat spre Krasnodar la ora 15:20.
Echipă cu un buget enorm
Mijlocașul formației Hajduk Split, Florin Cernat, a declarat marți că înțelege decizia antrenorului Dan Petrescu de a merge la Kuban Krasnodar, precizând că, la ce buget mare are asigurat gruparea rusă, și el ar fi tentat de un transfer, transmite corespondentul MEDIAFAX.
„Când ești dorit de o echipă care are buget de 50 de milioane de euro, cum să nu te duci, te duci imediat. Și eu dacă aș primi o ofertă bună de la ei, m-aș gândi să mă duc. Pe criza care este peste tot, dar mai ales la ce este în România, era normal ca Dan Petrescu să aleagă să plece”, a afirmat Cernat.
Rușii cumpără un român
Gruparea Kuban Krasnodar îl va cumpăra definitiv de la Gloria Bistrița pe fundașul Andrei Mureșan, care fusese împrumutat până la finalul ediției trecute a campionatului Rusiei, informează cotidianul Sport Express.
„Kuban a început operațiunea de cumpărare a lui Mureșan, după ce împrumutul i-a expirat. Cu siguranță această decizie are legătură cu apropiata numire a antrenorului Dan Petrescu”, a scris sursa citată.
Fundașul Andrei Mureșan (24 de ani) fusese cedat la sfârșitul lunii august sub forma de împrumut (până la finele lunii noiembrie, atunci când s-a încheiat campionatul din Rusia), cu opțiune de cumpărare, grupării FK Kuban Krasnodar.



