Croitoru spune că începe vineri consultările cu partidele, pentru formarea unui nou Cabinet



Premierul desemnat, Lucian Croitoru, a declarat agenției MEDIAFAX, după discuția cu premierul în exercițiu Emil Boc, că a trecut în revistă problemele curente ale Guvernului și că va începe vineri consultările cu partidele parlamentare pentru formarea unui nou Cabinet.
„O să mă lămuresc cum trebuie făcut și cu cine trebuie să încep. Mă gândesc să încep negocierile cât mai repede, de fapt vineri le voi începe”, a spus Croitoru.
Întrebat dacă, în urma discuției cu Emil Boc, a stabilit o întâlnire cu PDL, el a arătat că a fost agreată varianta unei astfel de întâlniri pentru vineri, fără ca agenda întâlnirilor să fie însă definitivată.
El a arătat totodată că, în discuția de la Guvern, au fost trecute în revistă toate problemele de pe agenda curentă a Guvernului, inclusiv proiectul de buget pentru anul viitor.
„Am vorbit despre buget, dar nu am avut timp să intrăm în detalii”, a spus Croitoru.
Premierul desemnat, Lucian Croitoru, a plecat de la Palatul Victoria, după o discuție de aproximativ o oră și jumătate cu prim-ministrul în exercițiu, Emil Boc, privind problemele guvernării.
În timpul discuției, la Palatul Victoria au sosit și ministrul Finanțelor, Gheorghe Pogea, și secretarul de stat în Ministerul Educației Cătălin Baba, fost consilier de stat al premierului Boc.
Surse oficiale au declarat anterior agenției MEDIAFAX că Boc s-a întâlnit, joi, cu președintele Traian Băsescu, la Palatul Cotroceni, imediat după ce Lucian Croitoriu a fost desemnat de șeful statului pentru funcția de prim-ministru.
Președintele Traian Băsescu a anunțat, joi, că l-a desemnat pentru funcția de premier pe Lucian Croitoru, consilier al guvernatorului BNR.
Croitoru a precizat că va avea o discuție cu guvernatorul Băncii Naționale a României, Mugur Isărescu, după care se va întâlni cu premierul Emil Boc, pentru a discuta despre problemele guvernării.