Candidatul PD-L la Camera Deputaților în colegiul nr. 6 Rădăuți, dr. Cristian Irimie, a declarat, ieri, că întâlnirile cu electoratul din perioada campaniei electorale i-au arătat că principalele probleme la care alegătorii cer rezolvare țin, de cele mai multe ori, de competențele administrației locale și județene și mai puțin de procesul legislativ. Conform lui Irimie, sătenii vor de la parlamentari drumuri asfaltate sau măcar pietruite, dispensare noi în locul celor insalubre și care stau să se dărâme, regularizări de albii pentru cursurile de apă care le inundă casele și gospodăriile în fiecare primăvară, cum se întâmplă la Clit, de exemplu. Medicul s-a arătat extrem de impresionat de situația grea în care trăiește populația din mediul rural, îndeosebi bătrânii, care sunt obligați să muncească până la vârste foarte înaintate pentru a-și asigura cele necesare traiului.
„Nu au bani, au pensii foarte mici și nu au cu ce să-și cumpere carne, ulei, orez, legume sau fructe și atunci sunt obligați să muncească în gospodărie până în ultima clipă, ca să aibă ce pune pe masă. Și atunci problemele lor țin de drumul care le trece prin fața casei, de pârâul care iese din matcă și le ia cartofii și ceapa, de faptul că nu este dispensar și doctor în sat și nu au bani să meargă la Rădăuți sau la Suceava să-și vadă de sănătate”, a arătat Cristian Irimie.
Din aceste considerente, el s-a angajat ferm ca, dacă va obține mandatul de deputat, să sprijine în proiectele administrative toți primarii din colegiul său, indiferent de culoarea politică a acestora.
Ajutor
Cristian Irimie promite sprijin tuturor primarilor din colegiul 6 Rădăuți





