Coroanele de flori depuse de Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) ”Bucovina” Suceava cu ocazia diverselor comemorări oficiale, în cursul anului trecut, au fost imputate instituției, la un control efectuat de biroul de audit regional al ISU, de la Iași. Pompierii militari sunt invitați să participe la toate ceremoniile de acest gen, de Ziua Eroilor, Ziua Pompierului, Ziua Națională, Ziua Armatei etc., la care protocolul include depunerea de coroane. O ordonanță de urgență interzice, însă, de anul trecut, cheltuielile de protocol și reprezentare, structurilor din cadrul Ministerului Administrației și Internelor care nu sunt ordonatori principali de credite. ISU, Prefectura, la fel ca și instituțiile descentralizate sunt ordonatori terțiari de credite.
Inspectoratele pentru situații de urgență din țară, care au cumpărat coroane pentru astfel de evenimente comemorative, s-au trezit că le sunt imputate costurile.
Întrebat dacă ISU Suceava a primit notă de imputare, generalul de brigadă Ion Burlui a confirmat. ”Auditul a identificat o sumă de 1.600 de lei cheltuită pentru achiziția de coroane, care a fost recuperată integral”, a declarat, ieri, generalul, care nu a dorit să facă alte comentarii.
Referitor la coroanele depuse la ceremoniile recente, de la Păiseni, de comemorare a eroului Ioan Grosaru și la cea de la Ziua Pompierului, șeful ISU Suceava a precizat că acestea au fost cumpărate de Primăria Cornu Luncii, respectiv de Asociația Pompierilor Bucovineni.
Pe viitor, la evenimentele de acest gen, ISU se va ”lipi” de coroana cumpărată de Centrul Militar și Consiliul Județean Suceava.
Protocol și reprezentare fără bani
Coroanele cumpărate de ISU la comemorările oficiale, imputate de Auditul Regional






