Un control de amploare, cu peste 70 de polițiști de la diferite structuri, a avut loc vineri dimineață, în cel mai mare complex comercial din municipiul Suceava, Bazarul. Sucevenii care au ajuns vineri dimineață în Bazar au avut parte de o surpriză neplăcută – aproape toate chioșcurile erau închise, deși soarele era de mult sus pe cer. Mulți comercianți au reușit să evite o confruntare cu echipele de control, un detaliu care spune destul de multe despre activitatea pe care o desfășoară. Cert este că și așa, polițiștii au dat foarte multe amenzi pentru mărfuri vândute fără documente de proveniență.
Au venit la cumpărături, dar nu au avut de unde le face
„Am venit să cumpăr niște pantofi, dar nu am de unde”, s-a plâns unul dintre numeroșii cumpărători care se învârteau descumpăniți printre chioșcurile închise, dintr-un capăt în altul.
„Am vrut să fac câteva cumpărături, dar nu găsesc nimic din ce-mi trebuie. Nu înțeleg ce se întâmplă”, a spus un alt cumpărător, care se uita în toate direcțiile, poate-poate se mai deschid câteva chioșcuri.
„Au venit de la 5 dimineața cel puțin 10 mașini, cu vreo 60 de oameni. Au dat amenzi cu nemiluita și au confiscat o grămadă de marfă”, a spus speriat unul dintre comercianții care au închis chioșcurile, dar se mai învârteau prin zonă, să vadă ce se mai întâmplă.
Unii, temători, dar și nemulțumiți că pierd clienții, au început în cele din urmă să își deschidă chioșcurile, după ora 09.00, considerând că echipele de control și-au „făcut planul la amenzi” și nu se mai întorc în aceeași zi.
Ultimul control financiar în Bazar a avut loc săptămâna trecută, marți, dar nu a fost unul de amploare.
Aproape toți cei care au fost controlați au fost depistați în neregulă
Inspectoratul de Poliție Județean Suceava a transmis, ieri după-amiază, un comunicat de presă în care a detaliat acțiunea de control și rezultatele acesteia. Conform unui plan de lucru aprobat de conducerea IPJ Suceava, vineri dimineață, la ora 5.00, 60 de lucrători ai Serviciului de Investigarea Criminalității Economice, Serviciul de Ordine Publică, Serviciul Investigații Criminale, sprijiniți de 12 „mascați” de la Serviciul de Acțiuni Speciale, au descins în Complexul Comercial Bazar. Ținta polițiștilor a fost depistarea celor care vând marfă fără acte de proveniență, iar cum era de așteptat polițiștii nu au avut prea mult de căutat pentru a găsi nereguli. Problema a fost mai degrabă că mulți comercianți au reușit să închidă înainte ca polițiștii să ajungă la ei.
„Au fost controlați și verificați 67 de agenți economici care desfășurau activități de profil în Complexul Comercial Bazar, iar pentru neregulile constatate au fost aplicate 65 sancțiuni contravenționale în valoare totală de 141.000 lei, la Legea 12/1990”, se arată într-un comunicat al poliției județene. Se observă așadar că aproape toți cei care au fost controlați au fost depistați în neregulă.
Legea 12/1990 face referire la protejarea populației împotriva actelor de comerț ilicit, iar amenzile de ieri au fost date pentru produse scoase la vânzare fără acte de proveniență.
Pe lângă amenzi au fost confiscate și mărfuri în valoare de aproape 30.000 de lei, constând în haine, produse industriale și țigări. În ceea ce privește țigările, a fost vorba de o confiscare care s-a materializat și într-un dosar penal de contrabandă.
Una dintre cele mai de amploare acțiuni din ultimii ani
Acțiunea de ieri a fost una dintre cele mai de amploare organizate de poliția economică în ultimii ani în Bazarul sucevean, fără sprijin de la alte structuri ori în echipe mixte, cu inspectori financiari. Polițiștii și-au luat măsuri importante de siguranță, fiind însoțiți și de luptătorii de la Serviciul de Acțiuni Speciale. Numărul mare de echipe de control a permis totuși ca o parte dintre comercianți să poată fi verificați și să nu aibă timp să închidă.
În trecut, controale ale inspectorilor ANAF desfășurate în Bazar s-au finalizat cu vociferări, scandal sau chiar amenințări cu bătaia. Așa s-a ajuns, în iunie 2015, la un dosar penal colectiv pentru 23 de infracțiuni de ultraj, după ce echipele de control ANAF au fost evacuate cu greu din mijlocul comercianților nervoși, de către polițiști și jandarmi.
Atunci, inspectorii ANAF au fost la un pas de a fi agresați fizic, scăpând doar cu înjurături și amenințări după ce au sistat controlul și au început să sune la poliție.
După controlul de ieri dimineață, polițiștii urmează să facă informări către ANAF cu privire la comercianții amendați și neregulile constatate. În funcție de activitățile economice pe care are dreptul să le presteze fiecare și ce vindea în realitate, este posibil ca măsurile să nu se rezume doar la amenzile date ieri de polițiști.






