Concluzii

Contractul oneros încheiat între Primăria Rădăuți și avocata Marinela Prodan, o amenințare la adresa banului public



Relațiile dintre Primăria Rădăuți și avocata Marinela Prodan au devenit posibile în urma aprobării unei Hotărâri de Consiliu Local
Relațiile dintre Primăria Rădăuți și avocata Marinela Prodan au devenit posibile în urma aprobării unei Hotărâri de Consiliu Local

Contractul oneros încheiat între Primăria Rădăuți și avocata Marinela Prodan, soția ex-senatorului liberal Tiberiu Prodan, a fost anulat de magistrații de la Tribunalul Suceava pe motiv că reprezintă „o îngrădire a accesului la justiție”, dar și pentru că „nu se poate considera că banul public nu este amenințat prin contractul în discuție”.
Soluția judecătorilor Secției de Contencios Administrativ și Fiscal a Tribunalului Suceava nu a fost pe placul avocatei Marinela Prodan, care a atacat-o cu recurs la Curtea de Apel Suceava, o soluție definitivă urmând să fie luată la această instanță.
În motivarea oferită de judecători se arată că posibilitatea ca SC Obcina SA Rădăuți, societate administrată de omul de afaceri Arcadie Plămadă, să plătească o sumă de 50.000 de euro cu titlu de cheltuieli judiciare „poate constitui și o îngrădire a accesului la justiție, un asemenea onorariu, chiar și pentru o persoană juridică, putând descuraja persoana în cauză la continuarea demersului juridic”.
Pe de altă parte, magistrații au ajuns la concluzia că Primăria Rădăuți nu avea nevoie să încheie un asemenea contract, pentru simplul fapt că în schema Compartimentului Juridic figurează „4-5 juriști”. „Contractarea unor servicii similare cu atribuțiile de serviciu ale angajaților proprii este neîntemeiată și nejustificată. Mai mult, contractarea/achitarea de servicii de asistare, respectiv reprezentare a unității administrativ teritoriale în justiție contravine principiilor de economicitate, eficiență și eficacitate în utilizarea banului public”, se mai arată în motivarea Tribunalului Suceava.
Primăria Rădăuți era obligată să achite 50.000 de euro dacă renunța la proces
O altă problemă ridicată de avocata Marinela Prodan a fost aceea că nu s-a adus atingere banului public, și asta pentru că onorariul fix, în cuantum de 50.000 de euro, urma să fie achitat doar după finalizarea cu succes a procesului privind radierea unui spațiu aflat în incinta Bibliotecii Municipale Rădăuți.
În realitate, arată judecătorii, la punctul 8.1 din contract se stipula că „părțile au convenit ca onorariul fix să fie plătit de client, respectiv Primăria Municipiului Rădăuți, în cazul în care acesta renunța la serviciile cabinetului de avocat”.
„În concluzie, nu se poate considera că banul public nu este amenințat prin contractul în discuție”, se mai menționează în motivarea judecătorilor suceveni.
Un alt aspect interesant la acest contract dubios este faptul că nicăieri nu este amintit că exista o Hotărâre de Consiliu Local Rădăuți prin care avocata care reprezenta interesele administrației locale, în speță Marinela Prodan, urma să încaseze un onorariu de succes de 15.000 de euro.
Procesul urmărea tergiversarea punerii în aplicare a unei hotărâri judecătorești
Contractul respectiv a fost încheiat în august 2010 și stipula că Marinela Prodan trebuia să reprezinte administrația locală din Rădăuți în procesul cu SC Obcina SA, societate la care administrator este omul de afaceri Arcadie Plămadă. Prin acest proces se dorea tergiversarea punerii în aplicare a unei hotărâri definitive și irevocabile a Înaltei Curți de Casație și Justiție cu privire la spațiul în care a funcționat biblioteca orășenească.
Acest contract a fost încheiat în mod ilegal, așa cum susțin procurorii Direcției Naționale Anticorupție, deoarece s-au încălcat prevederile articolului 19 din OUG 34/2006 privind atribuirea contractelor de achiziție publică, potrivit cărora în cazul în care valoarea depășește 30.000 de euro, autoritatea publică în cauză este obligată să organizeze o licitație, ceea ce nu s-a întâmplat în cazul contractului cu avocata Marinela Prodan.
Olărean a ajuns în arest preventiv pentru că a încercat să șteargă urmele acestei afaceri ilegale
Pentru că se simțea în culpă în acest caz, Aurel Olărean a încercat să modifice contractul încheiat de Primăria Rădăuți cu avocata Marinela Prodan în 16 august 2010. Așa se face că în luna august a anului trecut, edilul din Rădăuți a inițiat un proiect de hotărâre de Consiliu Local prin care dorea să modifice cuantumul onorariului avocațial fix de la 50.000 de euro la 50.000 de lei. În acest fel, adăugându-se și onorariul de succes de 15.000 de euro, suma totală a contractului nu ar mai fi depășit 30.000 de euro (50.000 de lei + 15.000 de euro), și nu s-ar mai fi încălcat astfel prevederile OUG 34/2006.
Numai că, neavând majoritate în Consiliul Local, Aurel Olărean a încercat să rezolve totul printr-o golănie.
„La datele de 28, 29 și 31 august 2014, Olărean Aurel a amenințat un consilier local (n.r. – Traian Andronachi) că, în situația în care, în ședința Consiliului Local al municipiului Rădăuți, nu va vota favorabil proiectul de hotărâre prin care era modificat în sensul dorit de inculpat onorariul avocatului respectiv și nu se va înscrie în baza prevederilor OUG 55/2014 în partidul din care edilul face parte, va dispune ca soția consilierului să fie revocată din funcția de conducere pe care o deținea la o instituție aflată în subordinea primăriei, implicit, diminuarea drepturilor salariale”, au arătat procurorii DNA.
Ulterior, Aurel Olărean a fost arestat pentru șantaj, iar în noiembrie anul trecut a și fost trimis în judecată pentru comiterea a cinci infracțiuni, respectiv 3 acte materiale de șantaj, complicitate la șantaj și abuz în serviciu dacă funcționarul a obținut pentru sine ori pentru altul un folos necuvenit.
La DNA Suceava există un dosar în lucru față de avocata Marinela Prodan
Dacă față de primarul suspendat al municipiului Rădăuți lucrurile s-au clarificat, în ceea ce o privește pe Marinela Prodan situația este încă incertă. Și asta pentru că administratorul SC Obcina SA Rădăuți, Arcadie Plămadă, a depus o plângere penală la DNA Suceava pentru instigare la abuz în serviciu contra intereselor publice, deoarece a semnat un contract de asistență juridică cu încălcarea legislației vizând achizițiile publice, prejudiciul creat fiind de 65.000 de euro.
De asemenea, Arcadie Plămadă a cerut cercetarea Marinelei Prodan pentru de uz de fals. Plângerea administratorului SC Obcina SA Rădăuți este în continuare în lucru la DNA Suceava.



Recomandări

Primarul din Rădăuți, Bogdan Loghin, a semnat un contract de 3,2 milioane de euro pentru îmbunătățirea serviciilor educaționale și a spațiilor publice urbane

O primărie trebuie să plătească despăgubiri mari din banii contribuabililor pentru că a refuzat să elibereze adeverințe pentru subvenții

Primăria Salcea este obligată, prin decizie definitivă, să achite peste 230.000 de lei unui fermier, subvențiile pe care acesta nu le-a încasat de la APIA în 2015
Primăria Salcea este obligată, prin decizie definitivă, să achite peste 230.000 de lei unui fermier, subvențiile pe care acesta nu le-a încasat de la APIA în 2015

Modificarea organigramei Primăriei Rădăuți prin care 34 de oameni și-au pierdut locurile de muncă s-a făcut fără respectarea legislației

Modificarea organigramei Primăriei Rădăuți prin care 34 de oameni și-au pierdut locurile de muncă s-a făcut fără respectarea legislației