După căpitanul echipei de rugby seniori a Clubului Sportiv Municipal Suceava, Ștefan Ștefăroi, alți doi componenți ai echipei locale, Constantin Varvaroi și Adrian Drelciuc, au ajuns la o înțelegere cu echipa Tomitanii Constanța, formație ce din acest an va activa în Divizia Națională de Rugby. Astfel, trei dintre cei mai importanți jucători ai echipei sucevene, ce au fost titulari în cel mai bun sezon al CSM-ului din 2011 încoace, vor evolua pentru un club ce are un buget de 1.400.000 de lei și care și-a propus în acest sezon să termine în primele patru, iar la anul să promoveze în Super Ligă, primul eșalon al României.
În vârstă de 23 de ani, Constantin Varvaroi sau „profesorul de placaje”, așa cum îl supranumesc pe bună dreptate foștii colegi de la echipa de seniori a Sucevei, a început rugby-ul acum 9 ani, la Clubul Sportiv Școlar Gura Humorului, cu antrenorii Florin Nistor și Andrei Lupei, cei care l-au descoperit la școala din Berchișești, în urma unei selecții făcute în zonă. Constantin Varvaroi a început aventura sa în rugby la grupele de minirugby, iar mai apoi s-a evidențiat la grupele de juniori, fiind unul din artizanii titlului național câștigat în anul 2013 cu CSȘ Gura Humorului, în Campionatul României de juniori I, sub 19 ani, la fel ca și colegul său Andrei Drelciuc. Imediat după terminarea junioratului, Constantin Varvaroi a fost promovat la echipa de seniori a Sucevei, aici unde s-a alăturat „legiunii” de jucători ce provin din zona Gura Humorului și au fost formați la clubul din localitate.
Constantin Varvaroi a fost unul dintre jucătorii decisivi în cel mai bun sezon al echipei CSM din 2011 încoace
Cu un talent nativ, dar și cu multă muncă la antrenamente și meciuri, Varvaroi a crescut foarte repede și a ajuns unul dintre jucătorii de bază ai echipei antrenate de Constantin Vlad, un jucător exponențial mai ales în ultimul sezon, atât în campionat, dar mai ales la finala Diviziei Naționale de Rugby, câștigată pe Stadionul Național „Arcul de Triumf” din București.
„Am petrecut patru ani frumoși la Suceava și aș fi rămas oricând dacă am fi avut condiții să facem performanță în continuare, așa cum sunt la noua echipă. M-au contactat cei de la Tomitanii și mi-au propus să vin la ei pentru cel puțin un an, perioadă în care voi avea un salariu de peste 20 de milioane (de lei vechi – n.r.), cazare, masă, suplimente, dar și alte facilități. A fost un ultim an foarte bun la Suceava din punct de vedere al performanțelor și mi-aș fi dorit să jucăm în Super Ligă, dar în același timp sunt conștient că nu s-a putut. Ar fi fost o experiență foarte bună, chiar dacă n-am fi rezistat decât un an. La noua echipă îmi doresc să demonstrez ce pot și să joc cât mai multe meciuri, pentru a crește în valoare și experiență, iar mai apoi îmi doresc, ca orice jucător, să ajung în Super Ligă și nu numai. Sper ca Suceava să continue tradiția și să evolueze în continuare în rugby-ul românesc”, a explicat Constantin Varvaroi, jucător ce evoluează pe postul de flancher, în lina a III-a a grămezii.
Andrei Drelciuc a început rugby-ul mai târziu, dar a avut o ascensiune foarte rapidă, devenind unul dintre titularii echipei de seniori
Deși a început rugby-ul mult mai târziu decât Constantin Varvaroi, humoreanul Andrei Drelciuc a avut o ascensiune foarte rapidă și a devenit unul dintre jucătorii de bază ai echipei locale de seniori, la doar 22 de ani. Andrei a început acest sport în clasa a X-a, tot cu antrenorul Florin Nistor la Clubul Sportiv Școlar din Gura Humorului. Andrei Drelciuc a fost și el în echipa ce a câștigat în 2013 titlul de campioană a României la juniori I, iar mai apoi, la fel ca și colegul său Constantin Varvaroi, a ajuns la echipa de seniori a Sucevei.
„Am ajuns la rugby în clasa a X-a, când mai mulți colegi de clasă deja practicau acest sport și m-au chemat și pe mine. Încet-încet am reușit să intru în tainele acestui sport și chiar dacă trecerea de la juniori la seniori a fost mai grea, mă bucur c-am reușit să mă integrez și să ajut echipa la performanța din această vară. Din câte am înțeles, cei de la Tomitanii vor să formeze o echipă tânără, cu jucători de perspectivă, cu care la anul să promoveze în Super Ligă”, a explicat Andrei Drelciuc, jucător ce a evoluat la Suceava în pachetul de înaintare, în linia a III-a, dar și-n linia a II-a.
Cei trei foști jucători ai Sucevei au șansa să debuteze în noul sezon chiar în fața fostei echipe, CSM Suceava, în prima etapă din Divizia Națională de Rugby, pe 30 septembrie.
Rugby
Constantin Varvaroi și Andrei Drelciuc au plecat la Tomitanii Constanța
