Problemă rezolvată

Constantin Boliacu este, de ieri, funcționar public la Primăria Siret



Constantin Boliacu
Constantin Boliacu

Fostul director financiar-contabil al Spitalului de Urgență ”Sfântul Ioan cel Nou” din Suceava, Constantin Boliacu, este, de ieri, funcționar public, angajat al Primăriei Siret. Primarul de Siret, Adrian Popoiu, ne-a declarat că a semnat, ieri, dispoziția de numire a lui Constantin Boliacu în funcția publică de consilier principal la Compartimentul Impozite și Taxe locale din aparatul de specialitate al primarului. Potrivit primarului, noul consilier s-a prezentat deja la post.
Primăria orașului Siret a scos la concurs postul respectiv, cu examen – probă scrisă și interviu, în zilele de 28 și 29 mai a.c..
Din postura de funcționar public, Constantin Boliacu poate fi numit director al unei instituții publice precum Casa de Pensii sau Direcția de Sănătate Publică. Articolul 89 din Legea nr. 188/1999 privind Statutul funcționarilor publici, republicată și actualizată, prevede detașarea ”în interesul autorității sau instituției publice”, pentru o perioadă de cel mult 6 luni. Legea mai prevede că ”detașarea se poate dispune dacă pregătirea profesională a funcționarului public corespunde atribuțiilor și responsabilităților funcției publice, cu respectarea categoriei, clasei și gradului profesional al funcționarului public”. ”Detașarea se poate dispune și pe o funcție publică de conducere, dacă funcționarul public îndeplinește condițiile de studii și vechime în specialitatea studiilor și dacă nu există în cadrul autorității sau instituției publice funcționari publici care să exercite cu caracter temporar funcția publică”, precizează Legea nr. 188/1999.
Dosarul lui Constantin Boliacu a fost admis atât la concursul organizat de Agenția Națională a Funcționarilor Publici pentru ocuparea funcției de director la DSP, cât și la cel de la Casa de Pensii Suceava, deci îndeplinește condițiile de studii și vechime în specialitate. De asemenea, la ambele concursuri, la care fostul director economic de la spital nu s-a prezentat, nu a promovat nici unul dintre candidați. Prin urmare, sunt întrunite ambele condiții prevăzute de lege.



Recomandări

Bogdan Loghin dezvăluie că activistul Daniel Bodnar a trecut de la prietenie la șantaj pentru că el și angajații din primărie nu au cedat în fața cererilor ilegale ale acestuia

Bogdan Loghin spune că Daniel Bodnar a trecut de la prietenie la șantaj pentru că nu i-a rezolvat acestuia mai multe cereri ilegale
Bogdan Loghin spune că Daniel Bodnar a trecut de la prietenie la șantaj pentru că nu i-a rezolvat acestuia mai multe cereri ilegale

Rîmbu vrea să recupereze la primărie parcelele private din Parcul Șipote, care înseamnă peste 8.000 de metri pătrați

Proiectul de modernizare a Parcului Șipote cu fonduri europene, aprobat în Consiliul Local Suceava
Proiectul de modernizare a Parcului Șipote cu fonduri europene, aprobat în Consiliul Local Suceava