– De data aceasta, ei nu vor mai fi încadrați în grupa mică la grădiniță și nici nu vor mai trece prin emoțiile tezelor, ci vor lua decizii în privința activității unităților de învățămînt
Printr-o hotărîre de Consiliu Local care va fi pusă în aplicare în 2006, consilierii locali suceveni sînt trimiși din nou la grădiniță și la școală. De data aceasta, nu o vor face în calitate de „învățăcei”, adică nu vor face parte nici din grupa mică sau mare la grădiniță și nici nu vor mai fi scoși la tablă ori ascultați de profesori, pentru că ei vor fi încadrați în unitățile de învățămînt ca membri ai consiliilor de administrație.
Prin hotărîrea de Consiliu Local 407 din decembrie 2005, majoritatea consilierilor locali sînt numiți în cadrul consiliilor de administrație ale unităților școlare din municipiul Suceava, unde vor avea ca sarcină principală să vegheze la buna utilizare a fondurilor alocate din bugetul local școlilor și grădinițelor respective, dar să și identifice problemele și necesitățile acestora.
Astfel, la Grădinița cu program prelungit nr. 2 „Așchiuță” a fost desemnată Monica Săndulescu, în vreme ce la restul de cinci grădinițe nu s-a mai “îngrămădit” nici un consilier.
În schimb, nici una din școlile, liceele, grupurile școlare și colegiile din municipiu nu a rămas fără un consilier local în cadrul consiliului de administrație.
Cel mai activ consilier în acest domeniu va fi Neculai Bosancu, care a fost nominalizat la nu mai puțin de trei unități școlare din cartierul Burdujeni: Șc. nr. 6, Șc. Nr. 10 și Grupul Școlar nr. 1.
Un alt consilier local care a fost nominalizat la mai multe unități de învățămînt este Jeni Mandache, care va face parte din consiliile de administrație de la Șc. Nr. 1 și de la Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Mitropolit Dosoftei”.
Altor 17 consilieri le-au revenit “în grijă” cîte o unitate de învățămînt.
Astfel, Corneliu Vornicu a fost desemnat la Șc. nr. 3, Cornel Cașu la Șc. nr. 4, Aurel Jescu la Șc. nr. 5 „Jean Bart”, Vasile Andronache la Șc. nr. 7 „Grigore Ghica Voievod”, Aurel Vasiliu la Șc. nr. 8, Nicolae Barbă la Șc. nr. 9 „Ion Creangă”, Radu Vătafu la Șc. nr. 11 „Miron Costin”, Dorel Maxim la Colegiul Tehnic “Petru Mușat”, Gheorghe Cozmulese la Colegiul Tehnic de industrie alimentară, Viorel Seredenciuc la Grupul Școlar nr. 4 „Samuil Isopescul”, Gabriela Crețeanu la Colegiul Economic “Dimitrie Cantemir”, Verginel Iordache la Colegiul de Informatică „Spiru Haret”, Cristina Iordăchel la Liceul de Artă “Ciprian Porumbescu”, Vasile Bilius la Liceul cu program sportiv, Vasile Iosub la Colegiul Național „Petru Rareș”, Aurel Steiciuc la Colegiul Național „Ștefan cel Mare”, iar Ovidiu Donțu la Colegiul Național „Mihai Eminescu”.
Referitor la această decizie, prin care consilierii locali au ajuns să facă parte din consiliile de administra’ie ale centrelor bugetare, primarul Sucevei, Ion Lungu, a declarat:
„În acest mod autoritățile locale au posibilitatea de a se implica mai mult în deciziile conducerii școlilor și grădinițelor, cunoscînd problemele și necesitățile acestora. Este un lucru normal și logic, pentru că banii vin de la autoritatea locală, iar noi trebuie să decidem în cunoștință de cauză prioritățile de investiții ale unităților de învățămînt din municipiu, chiar cu riscul de a deranja o serie de interese ascunse”.
Controlul administrației locale asupra deciziilor luate în unitățile de învățămînt din municipiu va fi sporit din ianuarie, cînd, prin decizia primarului, la fiecare din consiliile de administrație ale acestora va mai fi numit și un membru din executivul Primăriei.