Soluție judecătorească

Condamnare pentru un tânăr din Vama care primea colete cu droguri din Spania



Un tânăr de 26 de ani, din Vama, a fost condamnat în cursul zilei de ieri de judecătorii de la Tribunalul Suceava într-un dosar care privește infracțiunea de trafic de droguri de mare risc. Iulian Petrică Sasu a fost condamnat la 3 ani de închisoare cu suspendare, cu mențiunea că pedeapsa nu este definitivă și poate fi atacată la Curtea de Apel Suceava.
Potrivit unui comunicat al DIICOT Suceava, Iulian Petrică Sasu a fost pus sub învinuire pentru introducere în țară de droguri de mare risc fără drept, trafic de droguri de mare risc (în modalitățile cumpărare și deținere de droguri) și deținere de droguri de risc în vederea consumului propriu.
Tânărul este acuzat că pe 3 decembrie 2014 a primit din Spania, prin intermediul unei firme de curierat rapid, un colet în care se aflau aproximativ 30 de grame de droguri de mare risc.
La percheziția efectuată la domiciliul suspectului a fost identificat și un alt tânăr, Mihai Macovei, care avea asupra sa, într-o tabacheră, 0,24 grame de canabis, acesta din urmă fiind cercetat sub control judiciar pentru deținere de droguri pentru consum propriu.
Sasu a mai fost reținut și pentru „deținere de droguri de risc în vederea consumului propriu, fără drept”, după ce pe data de 19 ianuarie 2015 a deținut în vederea consumului cantitatea de 1,50 grame canabis, găsită cu ocazia efectuării unei percheziții domiciliare la locuința sa din sat Strâmtura, comuna Vama.



Recomandări

Un tânăr fără permis și pozitiv la amfetamină a gonit în trafic, pe raza mai multor localități, în încercarea de a „salva” droguri de mare risc

Doi frați, trimiși în judecată pentru trafic internațional de droguri. Faptele au fost comise în timp ce își așteptau sentința în alt dosar

Cum se aducea amfetamină ascunsă în chiloți, prin Vama Siret, sub directa coordonare a unui polițist de frontieră

Cum se aducea amfetamină ascunsă în chiloți, prin Vama Siret, sub directa coordonare a unui polițist de frontieră
Cum se aducea amfetamină ascunsă în chiloți, prin Vama Siret, sub directa coordonare a unui polițist de frontieră